piątek, 03 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Ekopracownia w ZS Grójec już otwarta!  {Play}

W budynku Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu w ostatnim czasie zachodzi wiele zmian. Niedawno, bo w styczniu, do użytku została oddana zmodernizowana sala gimnastyczna. Natomiast od 13 marca technikalna młodzież ma do dyspozycji również nowoczesną Ekopracowanię Odnawialnych Źródeł Energii, która powstała dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekopracownia – zielone serce szkoły
„Ekopracownia – zielone serce szkoły” to projekt koncentrujący się na budowie nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany przez WFOŚiGW w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dofinansowanie obejmuje m.in: sprzęt laboratoryjny, pomoce dydaktyczne, sprzęt audio-video, wyposażenie meblowe, tablice edukacyjne, pojemniki na odpady, różnorodne materiały (papiernicze, promocyjno-informacyjne, szkoleniowe), nośniki elektroniczne, roboty remontowo-budowlane). W ramach tego projektu ZS Grójec otrzymał dotację w wysokości 67,5 tys. zł na stworzenie nowoczesnej sali przyrodniczej.

Wielkie otwarcie!
13 marca dyrektor ZS Grójec – Andrzej Kosatka, starosta powiatu grójeckiego – Krzysztof Ambroziak, wicestarosta Jolanta Sitarek, przewodniczący rady powiatu – Janusz Karbowiak, członkowie zarządu powiatu: Dariusz Piątkowski, Andrzej Zaręba oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Wioletta Potwardowska w obecności nauczycieli oraz uczniów uroczyście otworzyli Ekopracownię. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły dziękował nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu oraz przygotowanie wydarzenia otwarcia pracowni interdyscyplinarnej: Alinie Stańczak, Wiesławie Płatek i Annie Ważyńskiej, Barbarze Piechocie. 

Od teraz głos należy do nich!
Otwarcie sali nie mogło odbyć się bez pokazu doświadczeń i eksperymentów stworzonych przez uczniów specjalnie na tę okazję! Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość oglądać prezentację młodzieży, która z zafascynowaniem i przejęciem opowiadała m.in. o: innowacyjnym modelu pojazdu zasilanego wodorem, reakcji, w wyniku której powstaje prąd zasilający wiatraki, modelu cząsteczki glukozy, maszynie elektrostatycznej, miernikach: dźwięku oraz UV, biodegradacji, walizce ekobadacza służącej do oznaczania jakości wód i gleb, mikroskopach, obwodzie elektrycznym, mydełkach oraz reakcjach chemicznych.

Przyjemna nauka
Nie da się ukryć, że nowoczesna, dobrze wyposażona pracowania wpływa na jakość kształcenia – nauka przez praktykę przynosi bowiem największe efekty. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz sprzętowi przyrodniczemu uczniowie będą mieli możliwość przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń. Jak zaznacza Antoni Augusiewicz (uczeń kl. 4 technikum o profilu informatycznym) – Myślę, że otwarcie nowej Ekopracowni to znakomita wiadomość. Różne doświadczenia chemiczne, fizyczne czy biologiczne sprawią, że lekcje będą ciekawsze niż zwykła nauka wzorów i definicji, a co za tym idzie – więcej będziemy z nich zapamiętywać.  {Play}

Xymena Korczak

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(15355) Paulina Omen Klepacz
2
(10553) Paulina Omen Klepacz
5
(6838) Paulina Omen Klepacz
6
(6250) Paulina Omen Klepacz
8
(5672) Paulina Omen Klepacz
9
(5538) Redakcja
Activ
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie