Bezpieczniej, ale i wolniej

Bezpieczniej, ale i wolniej

Jeszcze w tym roku na skrzyżowaniach krajowej „siódemki” w Rembertowie, Pamiątce oraz Grzędach zamontowana będzie sygnalizacja świetlna.

Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na trzech skrzyżowaniach na krajowej „siódemce” na terenie gminy Tarczyn. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Warszawie do końca roku wybuduje trzy sygnalizacje świetlne.

Skrzyżowanie krajowej „siódemki” z ul. Główną w Rembertowie to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na odcinku Grójec – Warszawa. Już trzy lata temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała wystąpienie z wnioskiem o postawienie w tym miejscu fotoradaru. Finalnie jednak powstanie tu sygnalizacja świetlna. Podobnie sprawa ma się w przypadku Pamiątki, gdzie przez kilka lat funkcjonował fotoradar. Po zmianie prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o straży gminnej i miejskiej został on wyłączony. Od tego czasu o bezpieczeństwo przechodzących przez krajową siódemkę uczniów tutejszej szkoły podstawowej dba opiekunka, która przeprowadza dzieci przez trasę.
– Wnioskowaliśmy co prawda o przywrócenie fotoradaru, ale sygnalizacja świetlna również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – mówi Iwona Niegowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pamiątce. – Pokonanie istniejącego przejścia dla pieszych to duże wyzwanie dla dorosłych, tym bardziej dla dzieci.
Jak poinformowała nas GDDKiA, budowa sygnalizacji świetlnych w przedmiotowych miejscach wiąże się z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz podyktowana jest występującymi zdarzeniami drogowymi. Koszt budowy trzech sygnalizatorów to 1,4 mln złotych.
– Z uwagi na okres oraz konieczność realizacji tych inwestycji w krótkim czasie, roboty będą prowadzone w tym samym czasie w I etapie w miejscowościach Pamiątka i Rembertów, a następnie w miejscowości Grzędy – mówi Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy GDDKiA.
W miejscach, gdzie występują przejścia dla pieszych, sygnalizatory wyposażone będą w „przycisk na żądanie”, co ma ułatwić przejście pieszych na drugą stronę trasy.
O montaż sygnalizatorów wnioskował również tarczyński samorząd.
– Są to bardzo niebezpieczne skrzyżowania – mówi Barbara Galicz, burmistrz Tarczyna. – W Grzędach i Rembertowie dochodzi do wielu wypadków i kolizji drogowych. Pamiątka natomiast to trudne miejsce ze względu na sąsiedztwo szkoły. Po wyłączeniu fotoradaru tutaj również nasiliły się zdarzenia drogowe.  Cieszę się, że nasz apel spotkał się ze zrozumieniem GDDKiA.
GDDKiA zapowiada, że sygnalizatory będą zamontowane do końca bieżącego roku. Podczas prac mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu w okolicach wspomnianych skrzyżowań.
KO

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja