Z szansami na nowe auta

Z szansami na nowe auta

Dofinansowanie na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek z najstarszą „flotą” w powiecie grójeckim.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 milionów złotych z budżetu Mazowsza na 57 specjalistycznych wozów dla mazowieckich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wśród nich są dwie jednostki z powiatu grójeckiego, które na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych otrzymają po 130 tysięcy złotych.
Pojazdy trafią do ochotników z Drwalewa oraz Lipia, dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które posiadają najstarsze samochody.
– Obecnie posiadamy trzy samochody: Stara, Jelcza oraz Volkswagena, z czego najmłodszy z nich został wyprodukowany w 1992 roku – mówi Artur Nowocin, prezes OSP w Lipiu.
Koszt nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla ochotników z Lipia to 860 tysięcy złotych. Poza wspomnianą kwotą 130 tys. zł. od marszałka, jednostka otrzyma również wsparcie finansowe od błędowskiego samorządu. O pozostałą część kwoty ochotnicy będą starać się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  oraz w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej
– Jesteśmy dobrej myśli – dodaje Nowocin.
Ochotnicy z Lipia rocznie biorą udział w 40 akcjach. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego.
Drugą jednostką w powiecie grójeckim, która otrzyma wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego jest OSP Drwalew. Podobnie jak w przypadku ochotników z Lipia, strażacy z Drwalewa mają również zapewnienie od swojego samorządu, gminy Chynów, że wesprze on finansowo zakup pojazdu (200 tys. zł). O pozostałą kwotę będą wnioskować do WFOŚiGW oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
– Zakup samochodu byłby dla nas zwieńczeniem wieloletnich starań o to, by jednostka miała zaplecze oraz wyposażenie na odpowiednim poziomie – mówi Seweryn Kornet, prezes OSP Drwalew. – Mamy wreszcie nową strażnicę, teraz przydałoby się, aby stanął w niej nowy samochód.
Ochotnicy z Drwalewa mają obecnie do dyspozycji dwa „wiekowe” pojazdy z lat osiemdziesiątych. Prezes jednostki nie ukrywa, że nowy samochód to również szybszy czas reakcji.
– Tutaj chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje Kornet.
Drwalewscy ochotnicy rocznie wyjeżdżają na akcje średnio 50 razy. Z uwagi na sąsiedztwo drogi krajowej nr 50, dużą ich część stanowią wypadki drogowe.
KO


 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja