Żeby dwoje chciało na raz…

Żeby dwoje chciało na raz…

Starostwo znalazło firmę, która chce wybudować chodnik przez Worów i Wolę Worowską. To jednak nie oznacza, że inwestycja na pewno zostanie zrealizowana w tym roku.

Jeszcze do niedawna w ogóle nie było mowy o tym, że chodnik przy drodze powiatowej biegnącej przez Worów i Wolę Worowską powstanie w najbliższym czasie. Starostwo miało już swoją listę inwestycji na 2018 rok i – pomimo nalegań mieszkańców obu wsi – tego zadania do niej nie dopisano. Choć trzeba przyznać, że władze powiatu nie powiedziały stanowczego „nie”. Wszystko miało zależeć od tego, czy w budżecie pojawią się jakieś wolne środki.

Rezygnacja z dotacji
Takie wolne środki w kasie samorządu w końcu się znalazły. Przypomnijmy, że starostwo planowało na ten rok m. in. modernizację drogi przez Bikówek. Na ten cel powiat zarezerwował we własnym budżecie prawie 350 tys. zł. Tyle samo na zadanie zgodziła się wyłożyć gmina Grójec. Z kolei 60% kosztów inwestycji (około milion złotych) miały pokryć środki z dotacji udzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM). 
Ostatecznie starostwo zrezygnowało jednak z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego (szerzej opisywaliśmy tę sprawę w numerze z 14 marca). W związku z tym modernizacja drogi przez Bikówek została odłożona w czasie (na razie nie wiemy, czy i kiedy będzie ona wykonywana). A co za tym idzie, wkład własny, jaki urząd zabezpieczył, gdy starał się o dotację z UMWM, pozostał niewykorzystany. W ten oto sposób znalazły się pieniądze na budowę chodnika w Worowie i Woli Worowskiej.

Zrobią, jeśli pomoże gmina
Przetarg na budowę chodnika ogłoszono 21 marca. Nieco ponad dwa tygodnie później, 5 kwietnia, otwarto oferty. A właściwie tylko jedną, bo zgłosił się zaledwie jeden przedsiębiorca. Zaproponował, że wykona zadanie za 610 tys. zł. Zmieścił się zatem w limicie środków przeznaczonych przez starostwo na finansowanie tej inwestycji.
Urząd przyznaje jednak, że chodnik powstanie w tym roku, o ile część kosztów inwestycji pokryje gmina Grójec, na terenie której znajdują się wsie Worów i Wola Worowska. – Mieliśmy deklarację z gminy Grójec, że chcą dofinansować to zadanie. Dlatego ogłosiliśmy przetarg. Jeżeli ratusz zrezygnuje, będziemy musieli odstąpić od realizacji zadania – informuje starosta Marek Ścisłowski.

Decyzja później
– Na chwilę obecną jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy dofinansujemy budowę chodnika w Worowie i Woli Worowskiej. Naszym priorytetem są jednak drogi gminne – mówi wiceburmistrz Grójca Karol Biedrzycki.
Projekt inwestycji zakłada budowę chodnika na odcinku 900 metrów bieżących – od kościoła w Worowie aż do wiaduktu w Woli Worowskiej. Przewidziano także utworzenie miejsc parkingowych przy świątyni.
Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja