Ulicami Grójca przeszedł Niebieski Marsz dla Autyzmu

Ulicami Grójca przeszedł Niebieski Marsz dla Autyzmu

W środę, 11 kwietnia 2018 roku, już po raz piąty ulicami Grójca przeszedł NIEBIESKI MARSZ DLA AUTYZMU zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu.

Ponad dziesięć lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.  Kwiecień, od 2008 roku, jest miesiącem, w którym światowe instytucje, niosące pomoc osobom z syndromem autyzmu, szerzą wiedzę oraz zwracają szczególną uwagę społeczeństw całego świata na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Autyzm, to całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że autyzm jest zaburzeniem bardzo złożonym i wpływa na całe funkcjonowanie dziecka. Niektóre dzieci mają autyzm od urodzenia, a u innych pojawia się nagle, z jakiegoś niewyjaśnionego powodu. Pierwsze objawy autyzmu występują zazwyczaj przed 3 rokiem życia. Stopień autyzmu może być bardzo różny – od ciężkiego do łagodnego. Przejawia się najczęściej nieprawidłowościami w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju funkcjonalnej lub symbolicznej zabawy.
W autyzmie mówi się o tym, że dziecko nie nawiązuje np. kontaktu wzrokowego z innymi osobami lub, że jest to kontakt bardzo krótkotrwały i ulotny. Rodzice czasami mówią „patrzy na mnie jakby mnie nie widział, jakbym był przezroczysty”.
Od pięciu lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi ASD, przez Grójec przechodzi Niebieski Marsz dla Autyzmu. W środowym marszu uczestniczyli wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami oraz uczniowie pozostałych grójeckich szkół podstawowych a także wychowankowie prawie wszystkich grójeckich przedszkoli. W kilkusetosobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony, w eskorcie policji, ruszyliśmy ulicami Grójca, aby zwrócić uwagę mieszkańców i włodarzy miasta na sytuację osób dotkniętych autyzmem.
Przy dźwiękach muzyki oraz informacji dotyczących objawów i sposobów pomocy osobom z autyzmem niebieski marsz dotarł przed budynek Urzędu Miasta gdzie przywitali nas pracownicy urzędu ubrani w niebieskie koszulki, pan Burmistrz Jacek Stolarski oraz Zastępca Burmistrza, pan Karol Biedrzycki. Po odczytaniu informacji o autyzmie oraz fragmentów pamiętników osoby z autyzmem marsz przeszedł przed budynek Starostwa Powiatowego. Przed Starostwem przywitali nas: Starosta Powiatu – pan Marek Ścisłowski, Wicestarosta – pan Dariusz Piątkowski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – pani Teresa Bednarska, Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Barbara Orłowska, Skarbnik Powiatu – pani Agnieszka Bilska wraz z gronem pracowników urzędu, którzy na znak wsparcia i solidarności również założyli niebieskie koszulki.
Pan Starosta Marek Ścisłowski i pani Agnieszka Bilska przeczytali jeden z fragmentów pamiętników mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to co nas otacza. Pan Starosta oraz pracownicy Starostwa wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach, jakimi obdarował nas Pan Starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną. Piąty marsz za nami i miejmy nadzieję, że nie ostatni.  Tak więc spotykamy się za rok, w kwietniu.
Marcin Gała
Nauczyciel ZSS w Grójcu
Koordynator marszu

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 kwiecień 2018 09:33
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja