Dla pamięci króla polskich jabłek

Na uroczystości obecna była córka prof. Pieniążka, Emilia Mroczkowska Na uroczystości obecna była córka prof. Pieniążka, Emilia Mroczkowska

Minęło dziesięć lat od śmierci prof. Szczepana Pieniążka.

– Drzewo owocowe, czy to okryte kwiatem czy uginające się pod ciężarem owoców, od zarania ludzkości stanowiło symbol piękna, dobra i bogactwa - pisał w swojej książce prof. Szczepan Pieniążek.
Drugiego dnia Pikniku w Błędowskich Sadach, w niedzielę pierwszego lipca, przed pomnikiem prof. Szczepana Pieniążka zebrała się rodzina, współpracownicy, uczniowie, samorządowcy i przyjaciele, by upamiętnić 10 rocznicę śmierci prekursora nowoczesnego sadownictwa. Inicjatorem spotkania był uczeń profesora, Jan Maciak, sadownik z błędowskiego Katarzynowa, a także władze Błędowa na czele z wójtem Markiem Mikołajewskim.
– Rzadko się zdarza, aby tak często wspominać postać, za co bardzo dziękuję – mówiła Emilia Mroczkowska, córka profesora. – Przyjeżdżam do Błędowa co roku i mam okazję podziwiać tutejsze nowoczesne sady, wiem, że kiedyś tak one nie wyglądały.
Pamięć o prof. Szczepanie Pieniążku uczcili niegdyś jego uczniowie, a dzisiaj profesorowie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach  (prof. Anna Bielenin, prof. Remigiusz Olszak, prof. Kazimierz Smolarz, prof. Edward Lange), a także profesorowie Piotr Sobiczewski, Ryszard Hołownicki, Barbara Łabanowska na czele z dyrektor Instytutu prof. Małgorzatą Korbin. Na uroczystości obecni byli profesorowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Kazimierz Tomala, Emilia Pitera oraz Dariusz Wrona, kierownik katedry sadownictwa SGGW. W spotkaniu udział wzięła również córka profesora Emilia Mroczkowska wraz z mężem Tomaszem, którzy na co dzień mieszkają w USA, a także rodzina z kraju.
– Profesor Pieniążek to niekwestionowany ojciec polskiego sadownictwa – mówiła prof. Małgorzata Korbin. – Minęło tyle lat, a my wciąż pamiętamy, że stworzył on polskie sadownictwo od nowa, a także instytut, którego zadaniem było wspieranie sadowników. Wspólnie z nimi jesteśmy żywymi pomnikami profesora, którzy kontynuują jego dzieło.
Na zakończenie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem prof. Pieniążka, po czym udali się na mszę świętą w intencji zmarłych sadowników do kościoła pw. św. Prokopa w Błędowie.
– Mamy szczęście, że żyliśmy w tym kraju w czasie, gdy profesor tworzył nowoczesne sadownictwo – mówił prof. Kazimierz Tomala.
POK

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja