Już nie podnoszą rąk, by zagłosować

Już nie podnoszą rąk, by zagłosować

Pierwsze w powiecie nowoczesne obrady rady gminy.

Radni gminy Belsk Duży nie głosują już w sprawie projektów uchwał przy użyciu gestów. Podniesienie ręki poparcia lub sprzeciwu odeszło w tym samorządzie do lamusa.

Cyfrowa rewolucja obrad
Zmianę sposobu głosowania, a także szereg innych nowoczesnych rozwiązań narzuciła samorządom znowelizowana ustawa, która ma wejść w życie po tegorocznych wyborach samorządowych, czyli na dniach. Zgodnie z nowymi przepisami gminy czeka cyfrowa rewolucja. Dla przykładu, w art. 20 znowelizowanej ustawy zapisano, że „Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej BIP i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty”. To oznacza, że samorządy będą musiały wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, a mieszkańcy sesje obejrzą w internecie, bez wychodzenia z domu.
Mało tego, nawet jeśli nie będą mogli obejrzeć transmisji, ratusz będzie musiał udostępnić jej zapis na ogólnodostępnej stronie internetowej – czyli w BIPie. Zadbano również o to, żeby głosowania były maksymalnie transparentne sugerując zakup systemów do cyfrowego zliczania głosów i prezentowania ich wyników na tablicy. W innym przypadku ustawodawca rekomenduje głosowania imienne. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mogli w łatwy sposób prześledzić sposób głosowania poszczególnych radnych.

Belscy radni już są gotowi
Samorządowcy z Belska Dużego postanowili mieć cyfrową rewolucje już za sobą. Kilka miesięcy temu rozpoczęli wdrażanie nowoczesności do obrad rady gminy. Cyfrowa rewolucja kosztowała ich blisko 60 tysięcy złotych.
– Zobowiązuje nas do tego ustawa, a dzięki zmianom wszystko staje się jasne i transparentne – mówi Bogusław Sikorski, przewodniczący rady gminy w Belsku Dużym – System mamy już wdrożony i przepracowany. Działa bez zarzutu.
Każdy z radnych w Belsku Dużym otrzymał do dyspozycji tablet, który służy do zapoznawania się z projektami uchwał (są one dostępne na ogólnym serwerze, a każdy z radnych ma do nich dostęp przy użyciu loginu i hasła), a także do głosowania za lub przeciw uchwałom. Umożliwia to system, którego zakup był jednym z elementów cyfrowej rewolucji w Belsku Dużym. Dostęp do niego jest również możliwy z innych urządzeń mobilnych. Radni o terminie sesji informowani są za pomocą wiadomości sms. Podczas obrad rajcy nie głosują już za pomocą gestu uniesienia ręki, a klikając w odpowiednią ikonę „tak”, „nie” lub „wstrzymuje się od głosu”. Każdy ruch widoczny jest dla obecnych na sali obrad sołtysów oraz gości na dużym ekranie. Taki system głosowania to również rozwiązanie dla kolejnego z zapisów w znowelizowanej ustawie o samorządzie gminnym, który mówi o wymogu informacji o wynikach głosowania w Biuletynie Informacji Publicznej. Mieszkańcy będą mieli dostęp do informacji jak za dana uchwałą opowiedział się radny z ich terenu.
- Wystarczyło jedno szkolenie, aby radni poznali funkcjonowanie tego systemu – dodaje Sikorski.

Trzecie oko na obradach
Sala obrad w Belsku Dużym wyposażona została w kamerę, która zgodnie z nowelizacją ustawy będzie rejestrowała obrady. Jej obecność umożliwia również wyświetlanie wizerunku zabierającego podczas sesji radnego na dużym ekranie, aby był widoczny dla wszystkich obecnych na sali obrad.
W związku z cyfrową rewolucją przebiegu obrad w Belsku Dużym, radni podczas czwartkowej sesji (18 października) przegłosowali nowy statut rady gminy w Belsku Dużym, który zawiera zapisy zgodne ze znowelizowaną ustawą o samorządzie. Nowi radni w Belsku Dużym wybrani podczas niedzielnego głosowania muszą być gotowi na nowoczesność. Każdy z nich na początek otrzyma tablet.
Paulina Omen-Klepacz


Ostatnio zmienianyczwartek, 25 październik 2018 11:55
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja