Żegnaj, Mistrzu

Żegnaj, Mistrzu

4 listopada odszedł Andrzej Mitan, mieszkaniec Grójca, wybitny wokalista, kompozytor i performer. Miał 68 lat.

”Polski artysta interdyscyplinarny i konceptualny, wokalista, kompozytor, performer, artysta wizualny, happener, poeta konkretny, poeta dźwięku, wydawca płyt artystycznych” – tak Andrzeja Mitana określa polska Wikipedia.
„Andrzej Mitan należy do jednych z najbardziej oryginalnych i zjawiskowych postaci na polskiej scenie niekonwencjonalnej wokalistyki i artystycznego performansu. Jego aktywność twórcza nie mieści się w żadnym nazwanym kanonie przedstawień sztuki. Porusza się na granicy improwizacji jazzowych, poszukiwań tzw. nowej muzyki czy poezji dźwiękowej” – to z kolei fragment jego biografii zamieszczonej na poświęconej mu stronie internetowej www.andrzejmitan.pl.
Urodził się w 1950 roku w Pionkach. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Już pod koniec lat 60-tych zaczął organizować grupy muzyczne. Był koordynatorem animatorem i kuratorem sztuki, koordynatorem wielu festiwali, wystaw, koncertów. Aktywnie współpracował z Grójeckim Ośrodkiem Kultury, gdzie 6 grudnia 2014 roku obchodził 45-lecie pracy artystycznej. Uroczystość połączona była z promocją wydanej przez Stowarzyszenie Trzecia Fala i GOK płyty Onomatopeja.
Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Andrzeja Mitana była inicjatywa wydania 9 longplayów z legendarnej serii zatytułowanej Klub Muzyki Nowej Remont (KMNR). Przedsięwzięcie to stało się ewenementem na skalę światową. Albumy z artystycznej serii KMNR w międzynarodowym wydawnictwie Brooken Music zostały wyeksponowane obok dzieł Johna Cage’a czy Andy’ego Warhola.
Pogrzeb Andrzeja Mitana odbędzie się 12 listopada o godz. 12 w kościele parafialnym św. Mikołaja w Grójcu.
Redakcja gazety „Jabłonka” składa żonie i synowi zmarłego Andrzeja Mitana najszczersze wyrazy współczucia.
Opr. dg

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja