Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: 11 listopada pokażmy, że Polska Niepodległa jest jedna

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: 11 listopada pokażmy, że Polska Niepodległa  jest jedna

R.: Zbliża się 11 listopada – Święto Niepodległości. Proszę powiedzieć Czytelnikom jakie Pan ma plany na ten ważny dzień?

S. K.: Ten niezwykle ważny dzień kończący rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynam o godzinie 9:00 od uczestnictwa we mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej. O godzinie 12:00 odbędą się tradycyjnie uroczystości na Placu Piłsudskiego, następnie w Zamku Królewskim uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych odznaczeń - Orderów Orła Białego. W planach mam również wizytę na Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie odbywał się Festiwal Niepodległa.
Zachęcam wszystkich Państwa do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zachęcam również do wywieszenia przed domem biało – czerwonych flag oraz do włączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu” polegającej na wspólnym odśpiewaniu w samo południe Hymnu Polski. Pokażmy wspólnie, że niepodległa Polska jest jedna. 

R.: Wiemy już, że nie weźmie Pan udziału w Marszu Niepodległości. Dlaczego?
S. K.: Prowadziliśmy rozmowy z organizatorami wydarzenia – Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, ale nie doszliśmy do porozumienia. Chcieliśmy, żeby marsz był biało-czerwony, by nie towarzyszyły mu żadne inne transparenty, ani flagi ONR, ani flagi tęczowe, ani partyjne. Proponowaliśmy, by była to impreza o charakterze państwowym, najlepiej pod patronatem pana prezydenta Andrzeja Dudy. Niestety nasze propozycje nie spotkały się z akceptacją.

R.: Dlaczego marsz nie jest organizowany przez władze państwowe?
S. K.: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wyrobiło sobie swoją markę, której nikt nie chce im odbierać. Nonsensem byłaby organizacja konkurencyjnego marszu, nie chcemy dzielić Polaków chcących marszem uczcić niepodległość Polski. Jak już wcześniej wspomniałem 11 listopada kończymy rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu wielu ostatnich miesięcy odbyło się w całej Polsce tysiące uroczystości, konkursów, koncertów, biegów, podczas których w mniejszym lub większym gronie Polacy mogli świętować swoją wolność.

R.: Czy 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy?
S. K.: Pan prezydent Andrzej Duda wyraził wolę podpisania ustawy o wolnym 12 listopada. Podczas 66. posiedzenia Senatu RP senatorowie wprowadzili trzy poprawki do ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, które muszą być poddane głosowaniu w Sejmie. W mojej ocenie dodatkowy wolny dzień z okazji tej wyjątkowej rocznicy jest potrzebny. Ten dzień można poświęcić na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną.

R: Panie Marszałku, jak Pan ocenia wyniki, jakie uzyskał Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość w wyborach samorządowych? Sukces czy porażka?
S. K.: Uważam, że odnieśliśmy wielki sukces. Kandydaci startujący z list Prawa i Sprawiedliwości uzyskali ogromną ilość głosów. W 9 sejmikach zdobyliśmy najwięcej mandatów, łącznie w skali kraju mamy 294 mandaty, natomiast aż w 6 sejmikach rządzimy samodzielnie. W Sejmiku Województwa Mazowieckiego zdobyliśmy aż 25 mandatów, z czego w okręgu radomskim – siedmiomandatowym uzyskaliśmy aż 4 mandaty. Osiągnęliśmy wspaniały wynik pomimo dużej widocznej mobilizacji elektoratu nieprzychylnego Prawu i Sprawiedliwości i szeroko prowadzonej kampanii „antyPiS”. Uważam, że mamy dobre miejsce na starcie przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już w maju i kolejnymi - za rok, na jesieni do Sejmu i Senatu.

R.: Czy w Sejmiku Województwa Mazowieckiego będzie rządziło PiS w koalicji?
S. K.: Tego nie wiem, ale pragnę zauważyć, że partia Prawo i Sprawiedliwości jest chętna do współpracy na wszelkich szczeblach samorządu, chcemy rozmawiać ze wszystkimi ugrupowaniami, nie zamykamy się na nikogo, bo przecież chodzi o służbę dla dobra naszych małych Ojczyzn. Trwają rozmowy koalicyjne, koordynuje je minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niedługo poznamy wyniki tych rozmów.

R.: Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że nie chce koalicji z PiS.
S. K.: PSL to nie tylko pan prezes Władysław Kosiniak–Kamysz, to wielu działaczy w strukturach, którzy chcą z nami rozmawiać, chcą prowadzić dialog i wspólnie z nami pracować dla dobra naszych małych Ojczyzn. Pewne narzucone z centrali decyzje są źle odbierane tutaj w terenie – tak wynika z niektórych rozmów z działaczami. Prezes Kosiniak–Kamysz zdaje się zapominać, że samorządy to ludzie, którzy chcą decydować o przyszłości swoich miejsc zamieszkania, a nie uprawianie wielkiej polityki.

R.: W powiecie grójeckim również udało się osiągnąć dobre wyniki, ale czy zadowalające?
S. K.: W powiecie grójeckim zdobyliśmy 8 mandatów – jest to największa ilość ze wszystkich startujących komitetów. Do Rady Miejskiej w Grójcu udało nam się wprowadzić aż 3 radnych, co jest dużym sukcesem zważywszy na dużą ilość komitetów i kandydatów. Drugą kadencję będzie rządził Nowym Miastem nad Pilicą Mariusz Dziuba, a PiS wraz z symapatyzującym komitetem Tomasza Pietruchy będzie miał w radzie 10 radnych z czego jestem bardzo zadowolony. W Radzie Miejskiej w Warce mamy jednego przedstawiciela, a w Pniewach będzie rządził popierany przez nas Ireneusz Szymczak. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w kampanię wyborczą, kandydatom, wolontariuszom, członkom komisji wyborczych, mężom zaufania. Przede wszystkim jednak pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim wyborcom, którzy oddali głos na kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości. Dziękuję za wysoką frekwencję, która pokazała, że sprawy Państwa małych Ojczyzn są dla Państwa ważne.

R.: W ubiegłym tygodniu w Senacie w obecności przedstawicieli mediów zaszczepił się Pan wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim profilaktycznie przeciwko grypie. To już nie pierwsza taka akcja organizowana przez Pana.
S. K.: Szczepiąc się publicznie pragnę zachęcić innych do tego samego i przekonać, że szczepienia są całkowicie bezpieczne. Pamiętajmy, że wyeliminowały niektóre choroby śmiertelne, a nie chcemy by te choroby wróciły do Polski. Do profilaktycznego szczepienia przeciwko grypie zachęcam przed wszystkim osoby należące do grup podwyższonego ryzyka, czyli osoby starsze, dzieci, osoby, które mają duży kontakt z innymi ludźmi. Proszę zauważyć, że są wyniki badań wskazujące na to, że szczepienia przeciwko grypie mogą także zmniejszać ryzyko zawału serca.

R.: Jak Pan ocenia ruch antyszczepionkowy?
S. K.: Pragnę zauważyć, że ruchy antyszczepionkowe są dobrze zorganizowane i aktywne, ale na szczęście niezbyt liczne. Nie uważam, że nie powinno się mówić o ewentualnych powikłaniach poszczepiennych, natomiast nie wolno zapominać, że szczepionki ratują życie wielu milionom ludzi. Warto szczepić dzieci, zachęcam rodziców, którzy się wahają do poczytania literatury medycznej na ten temat oraz rozmowy z innymi rodzicami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.        www.stanislawkarczewski.pl
www.facebook.com/stanislawkarczewski        www.twitter.com/stkarczewski

Zapraszam do moich biur: w Nowym Mieście nad Pilicą: ul. Szeroka 12 A/B, czynne w: poniedziałki godz. 9:00-15:00; wtorki godz. 9:00-17:00; środy, czwartki, piątki godz. 13:00-17:00, w Grójcu: ul. Piłsudskiego 4 (I Piętro), czynne w: środy godz. 14:00-18:00; czwartki godz. 9:00-12:00; piątki godz. 14:00-18:00, w Warce: ul. Warszawska 45 (budynek Centrum Sportu i Rekreacji), czynne w środy godz. 9:00-13:00.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja