Podatek dla wszystkich

Podatek dla wszystkich

Rolników z terenu gminy od nowego roku nie będzie obowiązywało zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Podczas poniedziałkowej sesji rady gminy w Goszczynie (3 grudnia) większością głosów uchwalono zmianę w zakresie opłat podatku od nieruchomości. Dotychczas rolnicy tej gminy, jako jedni z nielicznych w powiecie grójeckim (podobny system funkcjonuje w gminie Mogielnica oraz Błędów), którzy posiadali gospodarstwo o powierzchni powyżej 1 ha, zwolnieni byli z opłaty podatku od nieruchomości mieszkalnych.

Podatek, by ruszyć z miejsca
Zgodnie z uchwałą od nowego roku każdy rolnik z terenu gminy Goszczyn zapłaci rocznie 0,79 zł za m2 swojego domu. Dla przykładu podatek za dom o powierzchni 100 m2 zasili budżet samorządu kwotą 79 złotych rocznie, kwartalnie ok. 20 złotych. Dotychczas podatek taki płaciło 172 mieszkańców gminy, natomiast zwolnionych z tego obowiązku było 461 rolników. Wójt gminy Goszczyn, Waldemar Kopczyński szacuje, że wpływy z podatków zasilą budżet samorządu kwotą około 100 000 złotych.
– Biorę tę decyzję, mówiąc kolokwialnie, na siebie – tłumaczy Waldemar Kopczyński. – Zdaję sobie sprawę, że może ona wywołać zamieszanie wśród ludzi, ale musimy ruszyć z miejsca, a do tego potrzebne są nam pieniądze. Nigdy nie ma odpowiedniego czasu na podejmowanie trudnych decyzji.

Znaczone na projekty
Wpływy do budżetu z podatku od nieruchomości mieszkalnych byłyby przeznaczone na wykonywanie wszelkiego rodzaju projektów (wodociągów, dróg, budynków), które mają być furtką do zdobywania środków z zewnątrz na inwestycje.
– Obiecuję, że pieniądze te będą zapisane w budżecie tylko i wyłącznie na projekty – tłumaczy Kopczyński. – Gmina Goszczyn nie posiada obecnie żadnego projektu na inwestycje, byśmy mogli pozyskiwać środki z zewnątrz. Wnioskować o nie możemy tylko w chwili, gdy będziemy posiadali projekt na zadanie.
Za uchwałą opowiedziało się 9 z 14 obecnych na posiedzeniu radnych. Przeciw było troje rajców, dwoje wstrzymało się od głosu.
Pierwsze wpływy z podatków mają być przeznaczone na projekt wykonania kanalizacji w ul. Ks. Burzy w Goszczynie, wodociągu w Bądkowie, a także budowę zapasowej studni w Goszczynie.
– Nikt nie będzie brał pożyczek, aby wykonać projekty – dodaje wójt Goszczyna.
Aby prawo obowiązywało od nowego roku, uchwała w tej sprawie musiała być przegłosowana na początku grudnia. W związku z tym nie konsultowano jej z sołtysami oraz mieszkańcami gminy. Waldemar Kopczyński zapewnia, że spotka się z mieszkańcami i wyjaśni im na czym będzie polegała zmiana oraz jakie konsekwencje z niej wynikają. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w czwartek, 13 grudnia w remizie OSP Bądków o godz. 13.00. Poza planowaną tematyką dotyczącą bezpieczeństwa pracy oraz zagadnień ubezpieczenia społecznego KRUS, z mieszkańcami spotka się wójt, który odpowie na wszelkie pytanie w sprawie podjętej uchwały dotyczącej wspomnianej zmiany.
Paulina Omen-Klepacz

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja