Śmieciowa rewolucja - opłaty idą w górę

Śmieciowa rewolucja - opłaty idą w górę

Podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych w gminach należących do Związku Międzygminnego Natura w Grójcu. Mieszkańcy od 1 grudnia zapłacą o ponad 100 procent więcej!

Koniec roku dla mieszkańców powiatu grójeckiego oznacza podwyżkę w stawkach za odbiór odpadów komunalnych.

Wzrost o 110 procent
Do końca listopada mieszkańcy gmin należących do związku płacili za odbiór odpadów segregowanych 10 złotych. Od pierwszego grudnia zapłacą o 110 procent więcej, bo 21 złotych za osobę. W podobnej sytuacji są osoby, które zadeklarowały odbiór odpadów zmieszanych. W ich przypadku stawka wzrosła o 113 procent, z 15 złotych na 32 zł za osobę.
– Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych podyktowany jest wieloma czynnikami – mówi Władysław Piątkowski, wójt Belska Dużego, przewodniczący zgromadzenia Związku Międzygminnego Natura w Grójcu.
Piątkowski zwraca uwagę na wzrost opłaty środowiskowej, podwyżkę w cenach paliwa, energii elektrycznej, czy płacy minimalnej dla pracowników.
– Wszystko to ma odbicie w cenach oferowanych w przetargach przez firmy trudniące się odbiorem odpadów komunalnych – dodaje Władysław Piątkowski.
Mieszkańcy gmin wchodzących w skład związku otrzymają również do ponownego wypełnienia deklarację w sprawie sposobu odbioru śmieci, w której określą się, czy mają być one odbierane w formie segregowanej czy zmieszanej.
– Podwyżka może skutkować zwiększeniem ilości deklaracji o chęci segregacji śmieci – tłumaczy Piątkowski. – O ile na terenach wiejskich jest to wygodne, o tyle nie wyobrażam sobie tej formy na osiedlach mieszkaniowych.

Nie mieliśmy wyjścia
Ze wzrastającymi kosztami odbioru odpadów komunalnych Związek Międzygminny Natura zmaga się już od września. W kolejno ogłaszanych przetargach kwoty oferowane przez firmy w znacznym stopniu przekraczały zaplanowany budżet. Mimo poszukiwania rozwiązań, władze związku musiały finalnie rozstrzygnąć postępowanie przetargowe. W innym wypadku istniała groźba, że od grudnia nie będzie firmy, która zabrałaby śmieci od mieszkańców.
Wyższe koszty odbioru odpadów przez dłuższy czas pokrywane były częściowo ze statutowej składki wpłacanej przez samorządy należące do związku, która co do zasady przeznaczana jest na funkcjonowanie związku (10 zł od mieszkańca). Gminy dodatkowo dopłacały z własnego budżetu brakujące środki by pokryć koszty wywozu śmieci. W tej sprawie m.in. odbyła się listopadowa sesja Rady Miejskiej w Grójcu. Radni podjęli wtedy uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2018 rok. W myśl uchwały gmina dopłaci ponad 201 tys. zł podwykonawcom za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 
– Ciągłe dopłacanie z budżetu gmin finalnie skutkowałoby rezygnacją z inwestycji lub podwyżką podatków, co również uderzałoby w mieszkańców – mówi Władysław Piątkowski.

Mogłoby być taniej?
Przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego Natura w Grójcu przyznaje w rozmowie z „Jabłonką”, że odbiór odpadów komunalnych mógłby być tańszy, gdyby samorządy miały możliwość swobodnego wyboru RIPOK-u (Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych). Obecnie przydział ten wynika z rejonizacji RIPOK-ów, co skutkuje, że „Natura” oddaje odpady komunalne do instalacji w Radomiu.
– Mam instalację taką w pobliskiej gminie i nie mogę z niej skorzystać – tłumaczy Władysław Piątkowski.
Przewodniczący Zgromadzenia dodaje również, że w obecnej sytuacji nic nie zmieniłaby decyzja o ewentualnym wystąpieniu z „Natury”. Pojedyncze samorządy byłyby bowiem mniej konkurencyjne w przetargach.
Przypomnijmy, że Związek Międzygminny „Natura” tworzy osiem gmin (Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Warka oraz Promna). Głównym zadaniem związku jest odbiór od mieszkańców odpadów.

Zmiany w strukturach
Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Natura” w Grójcu wybrało nowe władze.
Na czele zarządu zasiada wójt Jasieńca, Marta Cytryńska. Jej zastępcami zostali Dariusz Gizka, burmistrz Warki oraz Tadeusz Zakrzewski, wójt Chynowa. Komisję rewizyjną tworzą: Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna, Dariusz Gwiazda burmistrz Grójca oraz Wojciech Nowak wójt Promny.
Przewodniczącym zgromadzenia związku został wybrany Władysław Piątkowski, wójt gminy Belsk Duży, a jego zastępcą Mirosław Jakubczak, wójt Błędowa.
Nowa osoba pokieruje również grójeckim biurem „Natury”. W ogłoszonym w listopadzie konkursie na to stanowisko wygrał Jacek Stolarski, ówczesny burmistrz Grójca. Zastąpił on Piotra Tonderskiego, który kierował biurem przez ostatnie lata.

Paulina Omen-Klepacz

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja