Inkaso bez zmian

Inkaso bez zmian

W trakcie ostatniej sesji rady miejskiej (5 grudnia) doszło do dyskusji na temat wysokości inkasa dla sołtysów z terenu gminy.
Sołtysi są uprawnieni do pobierania podatku od nieruchomości, rolnego oraz leśnego. Przekazują go później do gminy, ale przysługuje im tzw. inkaso, czyli prowizja od zainkasowanej kwoty. Na terenie gminy Mogielnica wynosi ono 8%.

Dochody spadają
O podniesienie inkasa zaapelował reprezentujący Ślepowolę Jan Dudek. Argumentował, że dochody sołtysów spadają, ponieważ coraz więcej ludzi woli płacić podatek przez internet, a nie u nich.
Dudka poparł sołtys Świdna Marek Pajewski. – Wcześniej zbierałem 7 tys. zł podatku, dziś zbieram 3 tys. zł. Zatem moje dochody spadły więcej niż o połowę. Od tych 4 tys. zł, które mieszkańcy wpłacają przez internet, już nie przysługuje mi 8% prowizji. Można sołtysom podnieść inkaso o 2%, żeby nam to troszeczkę wyrównać. Bo praktycznie dojdzie do tego, że na wsi nie będzie chętnego do funkcji sołtysa – stwierdził.

Nie będzie pieniędzy
Zdaniem burmistrza Sławomira Chmielewskiego podwyższenie inkasa nie będzie jednak korzystne dla budżetu gminy. – Możemy obniżać lokalne podatki i podnieść prowizję dla sołtysów. Ale wtedy, gdy będziemy uchwalali budżet, proszę do mnie nie przychodzić z wnioskami o zrealizowanie jakiejś inwestycji, bo po prostu w budżecie nie będzie na to pieniędzy – uważa Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy. – Przewidujemy, że w przyszłym roku dochody z podatku rolnego będą na poziomie około 1,15 mln zł. Jeśli podniesiemy inkaso o 2%, po prostu mniej pieniędzy trafi do budżetu gminy. Na przykład zamiast zakupić tłuczeń za kwotę 100 tys. zł, kupimy za 80 tys. zł albo za 50 tys. zł – dodaje i  podkreśla, że w niektórych gminach inkaso jest niższe niż w Mogielnicy i wynosi 3%-5%.
Sprawa wysokości inkasa została poddana pod głosowanie rady. 11 z 13 obecnych na sali radnych uznało, że prowizja powinna pozostać na dotychczasowym poziomie.
Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja