Budżet rekordowy

Gmina będzie się starać o zakup nowego auta dla OSP Konie Gmina będzie się starać o zakup nowego auta dla OSP Konie

Znamy już plan wydatków i dochodów gminy Pniewy na 2019 rok. Samorząd spodziewa się zarówno rekordowych wpływów, jak i rekordowych rozchodów.

Rada zdecydowała, że w 2019 roku gmina zarobi 22,1 mln zł, natomiast wyda 24,1 mln. Deficyt zostanie sfinansowany środkami z kredytu.
Głównym źródłem dochodów gminy, oprócz subwencji i dotacji z budżetu państwa oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, jest podatek od nieruchomości. Pniewski samorząd spodziewa się, że z tego tytułu do kasy wpłynie ponad 3 miliony złotych.

Marzenia o nowym wozie
Uchwalony przez radę budżet przewiduje wykonanie kilku inwestycji. Listę planów otwiera przebudowa mierzącego 2,5 kilometra odcinka drogi Karolew – Kornelówka. Realizacja zadania stoi jednak po dużym znakiem zapytania, bowiem wniosek o środki na wcielenie w życie tego projektu znalazł się na dalekim miejscu rankingowym. Na dzień dzisiejszy trudno przypuszczać, by zakwalifikował się do dofinansowania. Na obecną chwilę bardziej realnym projektem wydaje się być przebudowa drogi przez Wilczorudę (od skrzyżowania przy OSP w kierunku zachodnim). Prócz tego urząd chciałby również wybudować miasteczko ruchu drogowego (miałoby ono powstać przy boisku w Załężu Dużym), a także zakupić ciężki samochód bojowy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniach. Na realizację wszystkich tych pomysłów gmina zamierza pozyskać środki zewnętrzne.
– Jednym z naszych priorytetów jest zakup nowego auta dla OSP Konie. Ta jednostka ma bardzo dużo pracy, szczególnie przy zdarzeniach, do których dochodzi na drodze krajowej numer 50. Niestety, na akcje wyjeżdżają właściwie zabytkowym samochodem. Chcemy to zmienić – komentuje wójt gminy Pniewy Ireneusz Szymczak. 
Nowa sala?
8,8 miliona złotych będzie kosztować samorząd utrzymanie szkół. W tej kwocie zawierają się jednak również wydatki na realizację kilku sporych inwestycji. Gmina zamierza dokonać adaptacji starego domu nauczyciela na potrzeby przedszkola i budowy magazynku przy sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej w Ciechlinie. – Chcielibyśmy przy szkole w Ciechlinie wybudować również większą salę gimnastyczną. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu do Ministerstwa Sportu. Liczymy, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie – informuje wójt Pniew Ireneusz Szymczak.
Właściwie pewna jest natomiast realizacja inwestycji polegającej na adaptacji niezagospodarowanych pomieszczeń na sale lekcyjne, remoncie pomieszczeń, w których funkcjonuje punkt przedszkolny, oraz dociepleniu stropu budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Karolewie.

Starczy na integrację
Ponad 471 tys. zł zarezerwowano na mniejsze inwestycje realizowane w ramach funduszu sołeckiego. Są to głównie zadania drogowe. Niektóre wsie zdecydowały się przeznaczyć swój fundusz na zakup wyposażenia dla szkół, inne zaś na oświetlenie uliczne. Najciekawiej prezentują się planowane wydatki wskazane przez mieszkańców Teodorówki, którzy uznali, że za te środki, poza zakupem tłucznia, chcieliby zamontować w swojej miejscowości monitoring oraz zorganizować spotkanie integracyjne.

Wkład własny
Po stronie wydatków gmina musiała również uwzględnić dotację w wysokości 2,4 mln zł dla starostwa powiatowego w Grójcu. Jest to wkład własny samorządu w kompleksową modernizację drogi powiatowej Przęsławice – Michrów.
– Projekt budżetu na 2019 rok został przygotowywany przez mojego poprzednika. Zaproponowany przez niego plan wydatków nie uwzględniał jednak dotacji dla starostwa na modernizację drogi Przęsławice – Michrów. Bez wkładu własnego naszej gminy inwestycja po prostu nie zostałaby zrealizowana. Nie mogłem do tego dopuścić, więc na mój wniosek ta pozycja została wprowadzona do budżetu – mówi Ireneusz Szymczak.

Dominik Górecki

Ostatnio zmienianyśroda, 09 styczeń 2019 20:41
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja