„Klik” po zdrowie

„Klik” po zdrowie

Nowomiejski szpital na finiszu wdrażania projektu e-zdrowie. Od kwietnia pacjenci m.in. zapiszą się do lekarza droga elektroniczną.

Kluczowym celem projektu „Wdrożenie usług e-zdrowie w SP ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą” realizowanego przez tutejszy szpital jest uruchomienie publicznych usług z zakresu ochrony zdrowia świadczonych drogą elektroniczną, służących zwiększeniu wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla poprawy jakości usług zdrowotnych.
Nowoczesnymi rozwiązaniami poza SPZOZem objęte zostały przychodnie w Nowym Mieście nad Pilicą, Rzeczycy, Drzewicy, a także wiejski Ośrodek Zdrowia w Żdżarach.
W piątek, 25 stycznia w restauracji Leo w Nowym Mieście nad Pilicą podczas konferencji podsumowano działania przeprowadzone w ramach realizowanego projektu.
Dzięki projektowi mieszkańcy powiatu grójeckiego oraz sąsiadującego przysuskiego już za trzy miesiące będą mogli skorzystać z e-przychodni, rejestrować się na konsultacje do lekarzy, a następnie monitorować pozostały czas oczekiwania za pomocą e-kolejki, a o zbliżającej się wizycie przypomni im SMS lub e-mail. Pacjent będzie miał nadany numer w kolejce, który będzie wyświetlany na monitorach systemu kolejkowego w rejestracji budynku szpitala. Za pośrednictwem uruchomionego portalu informacyjnego pacjenci po zalogowaniu do usługi e-pacjent będą mieli dostęp do historii choroby, wypisów itp. dokumentacji z możliwością zapisania jej na dysku lub wydrukowania.
–  Liczę, że system będzie przydatny nie tylko naszym pracownikom, ale głównie pacjentom – mówi Joanna Czerwińska, dyrektor nowomiejskiego szpitala.
Kolejne usprawnienia to e-wywiad, czyli kwalifikacja pacjenta na wizytę lekarską na podstawie przesłanej drogą elektroniczną dokumentacji obrazującej stan zdrowia. Fundusze unijne z RPO WM 2014-2020 pozwolą na udostępnienie elektronicznej rejestracji wizyt do specjalistów, korzystanie z e-recept, e-zwolnień lub skierowań na badania. Elektroniczna dokumentacja medyczna ułatwi natomiast monitorowanie postępów w leczeniu.
– Jeśli mamy do dyspozycji środki unijne, to musimy stanąć na głowie, żeby zdobyć pozostałe 20 procent – podsumował realizowany projekt starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.
Każdy pacjent nowomiejskiego szpitala będzie miał nadany kod kreskowy, który znajdzie się na opasce zakładanej na nadgarstek, a powiązany będzie on z całą dokumentacją medyczną. Ułatwi to identyfikację chorego na terenie szpitala. System powiadomi również odpowiednie osoby w chwili gdy pacjent bez poinformowania personelu medycznego opuści szpital.
– Każdy projekt, który doposaża nasz szpital jest ogromną radością, tym bardziej, że jest wspierany ze środków z zewnątrz – mówi burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą, Mariusz Dziuba.
Lekarze będą przeprowadzać obchód z tabletem w ręku, gdzie w systemie zawarta będzie pełna dokumentacja medyczna. Co ważne będą mieli oni dostęp do wyników badań w dużo szybszym czasie niżeli dotychczas.
Wszystkie te usprawnienia będą możliwe dzięki zakupionemu w ramach projektu sprzętowi, m.in. serwerom, 110 komputerom All in One, 10 laptopom, 45 drukarkom monochromatycznym, 3 laserowym drukarkom, 6 urządzeniom wielofunkcyjnym ksero, 6 skanerom dokumentów, 3 drukarkom opasek, a także kompletnemu zestawowi diagnostycznemu dla radiologa.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, który wsparł zadanie kwotą blisko 3,2 mln złotych. Dodatkowe 20 procent dołożyły władze powiatu grójeckiego (blisko 800 tysięcy złotych).

Paulina Omen-Klepacz

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 04 luty 2019 22:01
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja