Spotkanie z Magdaleną Jastrzębską i promocja książki „Książę Regent”

Spotkanie z Magdaleną Jastrzębską i promocja książki „Książę Regent”

W ramach edukacji historycznej i promocji dziedzictwa regionu Powiatowa Biblioteka Publiczna w Grójcu zorganizowała spotkanie z Magdaleną Jastrzębską.

Jest ona autorką książki o Zdzisławie Lubomirskim. I on był bohaterem tego spotkania.
Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Grójcu. Udział wzięli uczniowie szkół grójeckich: Publicznego Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami.
Zebranych powitała wicestarosta Jolanta Sitarek. W swojej wypowiedzi podkreśliła znaczenie działalności księcia Lubomirskiego dla Polski i naszej Małej Ojczyzny.
Następnie dyrektor biblioteki Bogumiła Krawczak powiedziała o planach Biblioteki związanych z promocją dziedzictwa naszego regionu.
Kolejno głos zabrała Magdalena Jastrzębska. Na wstępie opowiedziała o swojej drodze związanej z pisaniem. Z wykształcenia jest polonistką ale jej wieloletnią pasją jest badanie dziejów największych i najważniejszych arystokratycznych rodów. Wiele czasu spędza w bibliotekach i archiwach poszukując informacji o bohaterach swoich książek. Jak dotąd ma w swoim dorobku osiem książek. Ostatnią jest właśnie „Książę Regent” a wydaną pod koniec 2018 roku. Jak czytamy we wstępie  książki, który napisał Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski-Lanckoroński: „Książę Zdzisław Lubomirski jest jedną z najbardziej zasłużonych dla kraju postaci, dzięki której Polska po 123 latach odzyskała Niepodległość. Przybliżenie czytelnikom jego historii jest szczególnie ważne dla wszystkich Polaków z racji na obchodzoną w tym roku rocznicę 100-lecia Niepodległości naszej Ojczyzny”.
Pani Magdalena przedstawiła sylwetkę księcia poczynając od burzliwej młodości aż do działalności społecznej i politycznej. Jak zaznaczyła Lubomirski zyskał nieprawdopodobną popularność swymi działaniami jako prezydent Warszawy. To on będąc później członkiem Rady Regencyjnej oczekiwał 10 listopada 1918 roku na warszawskim dworcu powracającego z Magdeburga Józefa Piłsudskiego i w kolejnych dniach przekazywał Marszałkowi pełnię władzy. W późniejszych latach był senatorem wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem budowę i rozwój Polski. W 1942 roku został przez Niemców aresztowany i osadzony na Pawiaku, po uwolnieniu nie wrócił już do zdrowia i zmarł w pałacu w Małej Wsi 31 lipca 1943 roku. Książę został pochowany w Belsku Dużym a jego pogrzeb zgromadził tłumy. Mimo trwającej wojny z Warszawy przyjechało mnóstwo osób.
Z racji wykonywanych obowiązków książę dużo czasu spędzał w Warszawie jednak krótkie chwile wytchnienia Lubomirscy odnajdywali w Małej Wsi. Jak pisała żona księcia: „Jedziemy do Małej Wsi na jedną zaciszną dobę; nie ma tam klubu, jest posiadanie własnej ziemi w pracy, jest błogosławieństwo uczciwych przodków i kołyska dzieci, echo młodości, jakby po domu piosenka i parę jasnych wspomnień!”.
Możemy być dumni, że z Grójecczyzny wywodzi się człowiek, który w tak piękny sposób zapisał się na kartach historii w walce o wolną  Polskę a później o jej rozwój.
Na zakończenie spotkania Wicestarosta Jolanta Sitarek podziękowała pani Magdalenie za interesujący wykład.

Po wykładzie można było kupić książki  autorstwa naszego Gościa i uzyskać autograf.

Bogumiła Krawczak
Dyrektor Powiatowej
Biblioteki Publicznej w Grójcu
 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja