W Drozdach jak w Ciechocinku

Podobny obiekt od kilku miesięcy działa z powodzeniem w Nowym Mieście Podobny obiekt od kilku miesięcy działa z powodzeniem w Nowym Mieście

Miasto wybuduje na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Drozdach tężnie solankową.

Do końca czerwca na terenie kompleksu w Drozdach powstanie tężnia solankowa. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z dobrodziejstw wody z Ciechocinka.
– Chcemy stworzyć mieszkańcom gminy teren rekreacyjno-sportowy, gdzie będą mogli wypocząć – mówi Barbara Galicz burmistrz Tarczyna. – Tężnia będzie taką strefą zdrowia i relaksu.
Na wykonanie tężni władze Tarczyna zabezpieczyły w budżecie kwotę 220 tysięcy złotych. Ogłoszony na to zadanie przetarg jednak zweryfikował, że gmina będzie musiała dołożyć do inwestycji. W postępowaniu udział wzięło dwóch oferentów, którzy zaproponowali koszty w granicach 290 tysięcy złotych.
– Wybierzemy ofertę spośród dwóch złożonych, a środki po prostu zwiększymy – tłumaczy Barbara Galicz.
Tarczyńska tężnia będzie miała 8,5 m2 powierzchni. Obiekt zasili solanka z Ciechocinka. Z obiektu będzie można korzystać bezpłatnie.
– Zamieścimy oczywiście odpowiednie regulaminy wraz ze wskazaniami do korzystania z tężni, a także ograniczeniami zdrowotnymi – dodaje Barbara Galicz.
Budowa tężni to kolejna z szeregu inwestycji realizowanych w Drozdach, której celem jest celu stworzenie terenu rekreacyjno-sportowego. W poprzednich latach wykonano m.in. tematyczny plac zabaw, skatepark, boisko wielofunkcyjne, mostek nad rzeką Tarczynką, pomosty, alejki spacerowe wraz z ławeczkami i oświetleniem.
– Chcemy zapewnić mieszkańcom swobodny wypoczynek i dać im wiele możliwości do aktywnego oraz biernego spędzania wolnego czasu – tłumaczy Barbara Galicz.
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach.
Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja