Burza przed zburzeniem

Burza przed  zburzeniem

Burmistrz Dariusz Gwiazda zaproponował, że gmina zajmie się wyburzeniem muszli koncertowej oraz uprzątnięciem terenu amfiteatru przy Zespole Szkół Ogólnokształcących (ZSP) w Grójcu. Realizacji tego pomysłu nie poparła jednak rada miejska.

Teren, na którym znajduje się zniszczony amfiteatr, jest własnością powiatu grójeckiego. Od wielu lat w Grójcu trwa dyskusja nad odrestaurowaniem obiektu. Starostwo co najmniej dwukrotnie aplikowało o środki zewnętrzne na ten cel, ale próby te spełzły na niczym. Żywo zainteresowana odnową „płyty” (bo tak popularnie grójczanie nazywają to miejsce) jest także gmina Grójec. Ratusz chciałby tam bowiem organizować lokalne imprezy takie jak np. Święto Kwitnących Jabłoni (ŚKJ). Zresztą zagospodarowanie terenu jest dla władz powiatu i miasta jednym z priorytetów na obecną kadencję.

Rozbiórka i sprzątanie
Burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda przed ostatnią sesja, którą zaplanowano na 25 marca, przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej powiatowi grójeckiemu. Owo udzielenie pomocy rzeczowej polegać miało na tym, że to gmina sfinansuje rozbiórkę muszli i posprzątanie „płyty” (choć w projekcie uchwały była mowa jedynie o rozbiórce). Przewidziano, że prace pochłoną maksymalnie 20 tys. zł.
– Rozmawiałem ze starostą na temat amfiteatru. Zaproponowałem, że zajmiemy się rozbiórką muszli i uprzątnięciem obiektu, bo chcielibyśmy wykorzystać ten teren podczas najbliższego Święta Kwitnących Jabłoni – tłumaczy Dariusz Gwiazda. – Moglibyśmy odgrodzić trybuny barierkami, tak żeby nikt nie wchodził na górę. A na płycie zorganizowalibyśmy wesołe miasteczko – dodaje gospodarz gminy.
 
19:2
Pomysł burmistrza nie zyskał jednak akceptacji większości radnych. Zdecydowali oni bowiem – stosunkiem głosów 19 do 2 – o usunięciu z porządku obrad uchwały przygotowanej przez Dariusza Gwiazdę
– Jako jeden z celów postawiłem sobie modernizację tego obiektu. Chciałbym, aby w tym roku doszło do rozbiórki muszli, oczyszczenia boiska i wykonania innych prac porządkowych. Niestety, radni w tej sprawie wypowiedzieli się inaczej. Ta decyzja powoduje, że teren amfiteatru nie będzie wykorzystany podczas Święta Kwitnących Jabłoni i innych imprez, które tam mogliśmy zorganizować już w tym roku, nie wyliczając korzyści dla ZSP – komentuje decyzję rady Dariusz Gwiazda.

Zadanie starostwa
Inaczej na całą sprawę patrzy Karol Biedrzycki, przewodniczący rady miejskiej w Grójcu. – W miarę możliwości będziemy wspierać powiat, jednak nie możemy finansować wszystkich zadań starostwa pieniędzmi z budżetu naszej gminy. Przypomnę tylko, że podczas ostatniej sesji przekazaliśmy ponad 700 tys. zł na dwie inwestycje powiatu: zakup sprzętu do szpitala w Grójcu oraz modernizację drogi powiatowej przez Bikówek – argumentuje. – Te pieniądze, które burmistrz chciał wydać na zburzenie muszli, możemy przeznaczyć na mniejsze inwestycje gminne, których oczekują mieszkańcy, np. na realizację zadań w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw – uważa.
Karola Biedrzyckiego nie przekonuje także argument Dariusza Gwiazdy, że decyzja radnych spowoduje, iż teren amfiteatru nie zostanie wykorzystany podczas ŚKJ. – Ten teren jest tak duży, że nawet gdy nie dojdzie do zburzenia muszli, to i tak zmieści się na nim wesołe miasteczko – zaznacza.

I tak zburzą
Los muszli koncertowej – niezależnie od tego, co postanowili miejscy radni – jest już przesądzony. – Stan obiektu jest bardzo zły. Istnieje tam zagrożenie bezpieczeństwa. Mamy już pozwolenie na rozbiórkę i jak najszybciej chcemy wyburzyć muszlę – informuje starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.
– Zamierzamy, we współpracy z gminą Grójec, w trakcie tej kadencji wreszcie odrestaurować to miejsce. Jeden z projektantów widział już obiekt. Ma nam przedstawić swoje pomysły na zagospodarowanie terenu – mówi starosta.


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja