Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: Trzynasta emerytura to element budowania sprawiedliwości dziejowej

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski:  Trzynasta emerytura to element  budowania sprawiedliwości dziejowej

R.: Na terenie powiatu grójeckiego – w gminie Jasieniec mieliśmy przyjemność gościć najważniejsze osoby w państwie. Jaki był cel tej wizyty?

S. K.: Wraz z marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim i premierem Mateuszem Morawieckim odwiedziliśmy seniorów z gminy Jasieniec, by przekazać dobrą, oczekiwaną przez dużą część społeczeństwa wiadomość. Tamtego dnia w Sejmie została przyjęta ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Spotkanie z seniorami było niezwykle udane, miałem możliwość przeprowadzenia osobistych rozmów z poszczególnymi osobami. Jestem pod wrażeniem ich zaangażowania w życie społeczne gminy, podejmowanych aktywności i ciekawych inicjatyw.  W Senacie tę ustawę procedowaliśmy podczas 76. posiedzenia i została przyjęta w dniu 12 kwietnia. Oczekujemy na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy i mamy nadzieję, że świadczenia, które otrzyma 9 mln 800 tysięcy osób, zostaną wypłacone w maju.

R.: Ważna kwestia dla rolników i sadowników z powiatu grójeckiego: czy pobierający świadczenia z KRUS również otrzymają trzynastą emeryturę?
S. K.: Tak, świadczenie to obejmie również osoby pobierające emerytury i renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Istotne również jest to, że kwota jednorazowego świadczenia nie będzie wliczana do dochodu uwzględnianego przy ubieganiu się o pomoc społeczną i świadczenia rodzinne, a także będzie wolna od potrąceń komorniczych i egzekucji.

R.: Niektóre partie opozycyjne uważają, że jednorazowe świadczenie to za mało.
S. K.: Rząd Zjednoczonej Prawicy dokłada wszelkich starań, żeby poprawić los emerytów. A trzynasta emerytura to element budowania sprawiedliwości dziejowej. Dla wielu emerytów to duże wsparcie finansowe, mam nadzieję, że będzie kontynuowane w następnych latach.  Pragnę przypomnieć politykom partii opozycyjnych, że najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły do kwoty 1100 zł. Oznacza to wzrost tych świadczeń od roku 2016 o blisko 25%. Dla seniorów po 75 r. ż. wprowadziliśmy również program darmowych leków, których wykaz jest stale powiększany.  Z ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że od wprowadzania programu do końca 2018 roku zostało wydane prawie 120 mln opakowań leków. Czym więcej osób może stale przyjmować niezbędne leki i nie przerywać kuracji, tym mniej wymaga hospitalizowania.

R.: Istnieje wiele kontrowersji na temat tzw. ”nowej piątki rolnej Kaczyńskiego”. By rozwiać wątpliwości proszę czytelnikom powiedzieć więcej na ten temat.
S. K.: W niektórych mediach pojawia się wiele nie do końca prawdziwych informacji, dodatkowo obserwujemy, że część polityków niektórych partii opozycyjnych prześmiewczo wyraża się o planach wsparcia dla rolników. W mojej ocenie pokazują, z jak wielką pogardą traktują polską wieś i naszych rolników. Myślę, że bardzo wyraźnie zostało powiedziane, że tzw. „piątka rolna” to programy oparte głównie o finansowanie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w zbliżającej się perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Jeśli ktoś zarzuca nam, że jest to nadwyrężanie budżetu państwa to chyba nie wie co mówi lub świadomie manipuluje faktami w celu podsycania temperatury sporu politycznego.

R.: Jakie są konkretnie plany rządu Zjednoczonej Prawicy?
S. K.: W przyszłej perspektywie budżetowej UE chcielibyśmy starać się o to, by mogły obowiązywać inne zasady rozdysponowania środków finansowych, to jest, żeby większy strumień funduszy został przekierowany dla małych i średnich gospodarstw, w szczególności tych, które są oparte na dobrostanie zwierząt i produkcji ekologicznej żywności, do prawdziwych, aktywnych rolników. Do tej pory największe wsparcie otrzymywały gospodarstwa o charakterze przemysłowym. Będziemy walczyć o to, by zwiększyć udział Polski w puli europejskich środków na rolnictwo, a zwłaszcza w II filarze Wspólnej Polityki Rolnej. Zapowiadamy również wsparcie dla lokalnych producentów żywności.

R.: Dziękuję za rozmowę.
S. K.: Dziękuję i pozdrawiam Czytelników.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.stanislawkarczewski.pl
www.facebook.com/stanislawkarczewski      www.twitter.com/stkarczewski

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja