Nie dla ciężkich aut

Nie dla ciężkich aut

Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drewnianym moście nad Mogielanką we wsi Główczyn-Towarzystwo.

Ograniczenia na moście Powiatowy Zarząd Dróg (PZD) wprowadził kilka tygodni temu. Polegają one na zwężeniu jezdni do szerokości 2,3 metra. Chodzi o to, by przeprawą mogły poruszać się jedynie auta osobowe, mniejsze busy i traktory. Natomiast kierowcom ciężarówek i innych ciężkich sprzętów zaproponowano alternatywne trasy: przez Dańków i Kozietuły lub przez Miechowice i Mogielnicę.

Zły stan techniczny
– Dokonaliśmy oględzin obiektu, stwierdziliśmy, że most jest w złym stanie technicznym. Występują liczne uszkodzenia części rusztowej drewnianego pokładu jezdnego. Jest to efekt tego, że wielu kierowców nie stosowało się do ograniczeń tonażowych i przejeżdżało przez most ciężarówkami oraz innym ciężkim sprzętem, mimo że na przeprawie obowiązuje ograniczenie do 3 ton – wyjaśnia Adrian Jachoski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
– Aby podtrzymać przeprawę przez rzekę dla samochodów osobowych i niewielkich busów, postanowiliśmy na początku kwietnia ustawić ograniczenia skrajni na obiekcie do szerokości 2,3 m, które uniemożliwiają przejazd ciężarówkom. Dodam, że w najbliższym czasie pokład jezdny zostanie doraźnie wyremontowany przez ekipę PZD, ale ograniczenie skrajni na obiekcie podtrzymamy do czasu przebudowy obiektu – mówi Adrian Jachoski.

Drugi most zniszczony?
Niestety, w związku z wprowadzeniem ograniczeń pojawił się kolejny problem. Otóż wielu kierowców ciężarówek, nie mogąc przejechać przez wspomniany most, korzysta teraz z innej pobliskiej przeprawy – niewielkiego mostku łączącego Główczyn-Towarzystwo z Dańkowem. – Teraz tym mostkiem porusza się dużo ciężarówek. Kierowcy po prostu nie chcą jeździć objazdami i skracają sobie drogę. Przejeżdżają tędy nawet „patelnie” z tłuczniem. Takie auto z ładunkiem waży kilkadziesiąt ton. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę trzeba będzie remontować kolejną przeprawę – mówi w rozmowie z „Jabłonką” Zbigniew Cegiełkowski, sołtys wsi Główczyn-Towarzystwo.
Urząd podjął już działania, które mają zapobiec dalszemu niszczeniu mostku pomiędzy Główczynem-Towarzystwem a Dańkowem. – Chcemy na przeprawie wprowadzić ograniczenie tonażowe do 2 ton. Aby tego dokonać, musimy jednak opracować projekt organizacji ruchu. A to trochę potrwa. Myślę, że w ciągu miesiąca dopełnimy wszystkich formalności i będziemy mogli ustawić po obu stronach mostu znaki ograniczenia tonażu – informuje burmistrz gminy Mogielnica Sławomir Chmielewski.

Dokumentacja w tym roku?
A wracając do mostu, na którym Powiatowy Zarząd Dróg wprowadził ograniczenia. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do przebudowy obiektu. Jest jednak szansa, by w tym roku powstała dokumentacja prac. – Obecnie jestem w trakcie przygotowania wniosku do zarządu powiatu grójeckiego o zabezpieczenie środków w tegorocznym budżecie na dokumentację przebudowy mostu we wsi Główczyn-Towarzystwo – zaznacza dyrektor PZD. – Według moich szacunków sama przebudowa może kosztować nawet 1,5 do 2 mln zł. Prace objęłyby wymianę pokładu jezdnego w tym nawierzchnię, chodniki, odwodnienie oraz oporęczowanie – dodaje.


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja