Zmiana przedszkolnej koncepcji

Zmiana przedszkolnej koncepcji

Władze rezygnują z przebudowy grójeckiej podstawówki „dwójki” na przedszkole. Placówka powstanie w istniejących pomieszczeniach.

Fiaskiem zakończyły się dwa kolejne przetargi na przebudowę części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 z przeznaczeniem na przedszkole 6-oddziałowe. Władze podjęły decyzję o rezygnacji z zadania. Dzięki kilku zabiegom uda się uruchomić w placówce przedszkole bez tak dużych nakładów finansowych.

Damy radę bez klatki schodowej
Władze gminy zabezpieczyły w tegorocznym budżecie 0,8 mln złotych na przebudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Grójcu z przeznaczeniem na przedszkole 6-oddziałowe. Zadanie miało polegać na wydzieleniu ze szkoły (na parterze i piętrze) przestrzeni przeznaczonej na przedszkole. Krótko mówiąc, głównym założeniem inwestycji była budowa nowej klatki schodowej o parametrach wymaganych dla przedszkoli, a także dostosowanie pomieszczeń do nauki najmłodszych mieszkańców Grójca.
Grójecki magistrat ogłosił na zadanie dwa przetargi. Oba zakończyły się fiaskiem, ponieważ oferowana kwota przekraczała zabezpieczone w budżecie środki na to zadanie. Do postępowań zgłaszała się jedna firma, Eko-Invest, spółka, która obecnie jest wykonawcą budynku komunalnego przy ul. Kościelnej. W pierwszym przetargu (18 marca) zaproponowała kwotę ponad 1,54 mln złotych. W kolejnym postępowaniu, które zakończyło się 5 kwietnia spółka przedłożyła ofertę na nieco niższą kwotę, ponad 1,44 mln złotych. Oba przetargi zostały unieważnione. Władze Grójca podjęły decyzję, że najlepszym wyjściem będzie rezygnacja z realizacji zadania.
– Zdecydowaliśmy, że zorganizujemy przedszkole w obecnie istniejącym budynku – mówi Dariusz Gwiazda, burmistrz Grójca. – Oferowana kwota znacznie przewyższa zabezpieczone w budżecie środki. Wolałbym wybudować nowe przedszkole, zamiast inwestować ponad 1,5 miliona złotych w istniejący budynek.

Będziemy gotowi na 1 września
Z pomocą władzom gminy przybyło kierownictwo podstawówki: Mariusz Wojno, Agata Pachocka oraz Dariusz Fijałkowski. Opracowali oni projekt, który zakłada uruchomienie 6-oddziałowego przedszkola, jednak bez tak dużych nakładów finansowych. Zgodnie z propozycją od pierwszego września dzieci z zerówki (3 oddziały) będą uczyły się w salach na pierwszym piętrze (obecnie sale języka polskiego). Na parterze pozostaną maluchy trzy-, cztero- i pięciolatki. Przy takim rozwiązaniu nowy budynek podstawówki przy Polnej 17 będzie typowo przedszkolny. Dzieci z klas IV – VIII będą uczyły się w starym gmachu „dwójki”, który dotychczas funkcjonował jako gimnazjum.
– Jedynym kosztem będzie zakup wyposażenia oraz remont łazienek, które należy przystosować dla mniejszych dzieci – mówi Mariusz Wojdo, dyrektor PSP nr 2. – Jesteśmy w stanie uruchomić oddziały już od pierwszego września.
Jak szacuje dyrektor, na ten cel potrzebowałby środków rzędu 200 000 złotych. Resztę kwoty pozostałej z finansów zarezerwowanych na przebudowę podstawówki w budżecie (0,6 mln złotych) mogłaby być przeznaczona na inne zadania.
Z końcem kwietnia odbędzie się wspólne spotkanie dyrektorów przedszkoli, podczas, którego okaże się, ile maluchów zgłosiło się do przystąpienia do nauki od nowego roku szkolnego. Istnieje szansa, że dzięki reorganizacji pracy grójeckiej „dwójki” uda się odciążyć pracę oddziałów przedszkolnych przy ul. Worowskiej.
–  Ostateczne decyzje podejmiemy z końcem kwietnia – dodaje Dariusz Gwiazda.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja