Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: dziękujemy za każdy głos oddany na Prawo i Sprawiedliwość!

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski:  dziękujemy za każdy głos oddany na Prawo i Sprawiedliwość!

R.: Panie Marszałku, czy zaskoczył Pana wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego i tak duża przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi ugrupowaniami?

S. K.: Przyznam, że była to bardzo miła niespodzianka. Partia Prawo i Sprawiedliwość otrzymując 45,38% głosów osiągnęła najlepszy wynik w porównaniu do wszystkich wyborów po 1989 roku. Niewątpliwym autorem tego zwycięstwa jest Jarosław Kaczyński. Natomiast ogromne podziękowania za prowadzenie spokojnej, profesjonalnej i merytorycznej kampanii wyborczej należą się szefowi sztabu wyborczego Tomaszowi Porębie.
Gratuluję Adamowi Bielanowi i Zbigniewowi Kuźmiukowi, którzy uzyskali fantastyczne wyniki - odpowiednio: prawie 208 tysięcy głosów i 134,5 tysiąca głosów, i będą reprezentować Mazowsze w Unii Europejskiej. Mazowsze jak cała Polska potrzebuje silnej propolskiej reprezentacji, silnego głosu. Na taką drużynę Prawa i Sprawiedliwości, dla której najważniejsze są interesy Polskie wyborcy się zdecydowali. Dziękujemy za każdy głos oddany na Prawo i Sprawiedliwość!

R.: Frekwencja również była zaskoczeniem?
S. K.: Nie spodziewałem się takiej frekwencji. W wyborach 5 lat temu było to około 23%, w tych wyborach 45,68%, co pokazuje ogromny wzrost świadomości społecznej i jest dowodem na umacnianie się polskiej demokracji. Szacunkowo około 75-80% prawa stanowionego w Brukseli ma przełożenie na prawo polskie, także cieszę się, że Polacy dostrzegają, że wybór europarlamentarzystów ma bezpośredni wpływ na życie codzienne. 

R.: Jak Pan ocenia wyniki wyborów w powiecie grójeckim?
S. K.: Osiągnęliśmy świetny wynik 56,49% przy wyjątkowo wysokiej frekwencji wynoszącej 43,74%. Zwyciężyliśmy we wszystkich gminach, za co bardzo serdecznie dziękuję naszym wyborcom. Podziękowania również składam wszystkim osobom, które ciężko pracowały w kampanii, wieszały banery i plakaty, rozdawały gazety i ulotki czy pracowały w obwodowych komisjach wyborczych. Bez zaangażowania wszystkich naszych członków i sympatyków nie byłoby tak dobrych wyników.

R.: Dlaczego szeroka Koalicja Europejska przegrała pomimo połączenia tylu środowisk?
S. K.: Odpowiedź jest oczywista – Koalicja Europejska została sztucznie stworzona na potrzeby tych wyborów, działająca jedynie pod hasłem „antyPiS”. Prowadziła kampanię opartą na emocjach, głównie tych negatywnych, nie przedstawiając porządnego programu wyborczego, deklarując wejście swoich kandydatów do różnych frakcji w Parlamencie Europejskim. Wyborcy widzą, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią spójną, wiarygodną, propolską i prounijną, dlatego nam zaufali.

R.: Które ugrupowanie jest w Pana ocenie największym przegranym?
S. K.: Myślę, że Polskie Stronnictwo Ludowe dołączając do Koalicji straciło najwięcej, a przede wszystkim straciło w oczach swoich wyborców.  Wyborcy ocenili, że PSL pokazało oblicze, które jest nastawione jedynie na osiąganie władzy, skłonne poświęcić swoją tradycję chrześcijańskich demokratów i stanąć w szeregu z politykami, dla których ważna jest jedynie ideologia LGBT czy walka z kościołem katolickim.

R.: Czy takie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przełożą się na wynik jesiennych wyborów?
S. K.: Nigdy nie można być pewnym wygranej. Zapewniam, że będziemy ciężko pracować, by udało nam się wygrać jesienią i móc kontynuować dobrą zmianę. Wierzę, że Polacy widzą jak wiele dobrego wydarzyło się w Polsce przez ostatnie cztery lata i pozwolą nam kontynuować zmiany. Na realizację czekają rozpoczęte już inwestycje, na przykład: przekop Mierzei Wiślanej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Myślę, że zwłaszcza CPK będzie ważny dla rozwoju regionu grójeckiego. Sam port ma powstać do 2027 roku, ale będą także inwestycje towarzyszące, na przykład szybka kolej. W połowie maja weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. W wykazie znajduje się linia CPK – Warka przez Grójec, znajdująca się w jednej z tzw. „szprych” na trasie CPK – Rzeszów. Nowy rodzaj transportu w grójeckim, jakim byłaby szybka kolej, to ogromna szansa na rozwój. 

R.: Na zakończenie rozmowy wspomnijmy o ważnej dacie 4 czerwca – 30 rocznica wolnych wyborów do Senatu.
S. K.: Niezwykle ważna data nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. Wybory do Senatu były pierwszymi wolnymi wyborami w naszej części Europy po II wojnie światowej i jesteśmy z tego bardzo dumni. W ich wyniku 99% mandatów zdobyli kandydaci Komitetu Obywatelskiego, czyli opozycji. Gdyby nie decyzja w 1989 roku o wolnych wyborach do Senatu zmiany w Polsce niewątpliwie byłyby opóźnione. Senat jest ważną, potrzebą izbą. Panuje tu inna atmosfera polityczna niż w Sejmie. Nieco odmienny charakter Izby pozwala na refleksję, zastanowienie się, bardziej wnikliwą analizę stanowionego prawa i dochowanie staranności. By uczcić tę ważną rocznicę odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Wśród wielu wydarzeń są: otwarcie wystawy fotograficznej na Krakowskim Przedmieściu, prezentacja okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej, gra miejska, Wielki Test Wiedzy w TVP oraz mapping na budynku PAN.

R.: Dziękuję za rozmowę.
S. K.: Dziękuję i pozdrawiam Czytelników.
Redaktorka

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja