Niełatwa redukcja

Niełatwa redukcja

W grójeckim szpitalu zredukowano liczbę łóżek. Powody: wymogi prawne i sytuacja finansowa lecznicy.

W sumie doszło do likwidacji 56 łóżek na oddziałach chorób wewnętrznych, pediatrycznym, ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym i chirurgicznym. Największe redukcje dotyczą tego pierwszego, który pomniejszono o 24 miejsca.
Zmniejszenie liczby miejsc ma związek z obowiązującymi od 1 stycznia normami zatrudniania pielęgniarek. Nowe przepisy zakładają, że np. w Oddziale Chorób Wewnętrznych na 1 łóżko przypada 0,6 etatu pielęgniarskiego. Dla wielu lecznic, biorąc pod uwagę ich niełatwą sytuację finansową oraz trudności w znalezieniu osób chętnych do pracy, wymogi te są nie do spełnienia. Dlatego dyrektorzy i prezesi szpitali, mając na względzie dostosowanie się do norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, masowo podejmują analogiczne decyzje o redukcji liczby łóżek.
Do rozwiązania polegającego na zmniejszeniu liczby łóżek uciekły się np. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu czy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach. 

Koniec sal 8-osobowych
– Likwidacja łóżek w Oddziale Chorób Wewnętrznych podyktowana jest rzeczywistą potrzebą wykorzystania łóżek w Oddziale Chorób Wewnętrznych w kontekście wykonania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z danych statystycznych jednoznacznie wynika, iż w Oddziale Chorób Wewnętrznych pomimo zmniejszenia liczby łóżek kontrakt z NFZ jest wykonywany, a nawet realizowane są nadwykonania. Utrzymanie łóżek na poprzednim poziomie mogłoby stanowić o niegospodarności zarządu polegającej na realizacji znacznej ilości świadczeń ponad limit, za które nikt nie zapłaci – tłumaczy Joanna Czarnecka, prezes Powiatowego Centrum Medycznego (PCM), spółki zarządzającej grójeckim szpitalem.
Wraz z likwidacją miejsc skończyła się wreszcie sytuacja, że na jednej sali oddziału wewnętrznego leży 8 pacjentów. Obecnie w salach mogą znajdować się co najwyżej 4 osoby.
– Należy podkreślić, że fakt zmniejszenia liczby łóżek zgłosiliśmy w terminie do wojewody, który dokonał stosownych zmian w rejestrze. Z kolei NFZ nie wydał żadnej negatywnej opinii odnośnie zmniejszenia liczby łóżek w Oddziale Chorób Wewnętrznych w szpitalu w Grójcu – informuje Joanna Czarnecka.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja