Lista szkolnych potrzeb

Lista szkolnych potrzeb

Wraz z nastaniem września w sieleckiej podstawówce rozpoczął się nowy rok szkolny. W okresie wakacji w szkole wykonano kilka drobnych prac. Jednak w placówce wciąż jest nieco do poprawy.

Zadań, jakie trzeba będzie wykonać, jest kilka. Jednym z nich jest urządzenie gabinetu z prawdziwego zdarzenia dla pedagoga i logopedy. 
To jednak nie koniec potrzeb. Rodzice uważają, że trzeba także przemyśleć sprawę zrobienia dodatkowego przejścia na klatkę schodową prowadzącą do czytelni. Obecnie uczniowie szkoły, chcąc dostać się do czytelni, muszą przejść przez salę oddziału przedszkolnego oraz zaplecze. Rozwiązaniem problemu byłoby zrobienie dodatkowego przejścia na pierwszym piętrze budynku.
Na liście zadań do wykonania jest również podłączenie budynku szkoły do nowego szamba (stare przecieka), malowanie sali gimnastycznej i wymiana w niej podłogi oraz montaż blaszanego garażu na narzędzia.
I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, o której mówią rodzice – dokończenie termomodernizacji szkoły. Kilka lat temu, gdy podstawówka obchodziła 60-lecie, ówczesne władze gminy Goszczyn wykonały ocieplenie budynku od strony północnej oraz północno-zachodniej. Na termomodernizację wciąż czekają ściany: południowo-zachodnia i południowo-wschodnia. – W pomieszczeniach znajdujących się w południowej części budynku w zimę jest po prostu zimno – mówi jedna z mam.

List do Zenka
Jak wspomnieliśmy, w wakacje w szkole wykonano kilka drobnych prac, m. in. malowanie szatni, odnowienie korytarza i dwóch sal lekcyjnych. Przeprowadzono je siłami rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi. Pomogły też osoby niezwiązane bezpośrednio z sielecką podstawówką. Sklep Bricomarché z Grójca ofiarował kilka wiader farb, poseł Mirosław Maliszewski – parę wiaderek suchego tynku żywicznego, natomiast firma Dierre obiecała przekazać drzwi. Z kolei grupa producencka Świeży Owoc przekaże 3000 zł na schody prowadzące do czytelni. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni i chcieliby serdecznie podziękować osobom, które odpowiedziały na nasz apel – słyszymy od rodziców.
Rodzice zwrócili się nawet o wsparcie do samego Zenka Martyniuka, który swoim występem uświetnił zaplanowany na 25 sierpnia Piknik w Ogrodach Królowej Bony. „Może jesteście Państwo w stanie podarować coś od siebie, każda pomoc będzie dla Nas na wagę złota, każda złotówka ogromnym wsparciem. Szukamy sponsorów, lokalnych firm budowlanych prosząc o materiał i próbujemy zwrócić na siebie uwagę, bo naprawdę mamy palące problemy. Sam Pan wie, ile dla tych maluchów znaczy szkoła. Tym bardziej, że to jedyny ośrodek kultury w naszej bliskiej okolicy” – napisała do wokalisty mama jednego z uczniów sieleckiej podstawówki.
Do tej pory nie otrzymała odpowiedzi na swój list.
Rodzice w niedalekiej przyszłości planują również założyć stowarzyszenie na rzecz rozwoju szkoły w Sielcu. Miałoby ono zajmować się między innymi zbiórką funduszy na sielecką podstawówkę.

Wójt: pomożemy
Waldemar Kopczyński, wójt gminy Goszczyn (gmina jest organem prowadzącym szkołę w Sielcu), przyznaje, że w wakacje nie udało się wykonać niektórych prac. – Akurat tak się w tym roku złożyło, że lipcu odbył się konkurs na dyrektorów wszystkich szkół na terenie gminy Goszczyn. Ustępujący dyrektorzy skupili się głównie na sprawach dokumentacyjnych, żeby móc przekazać obowiązki swoim następcom. Z kolei następcy nie mogli podejmować żadnych decyzji, bo oficjalnie obejmują stanowiska dopiero 1 września – tłumaczy wójt gminy Goszczyn Waldemar Kopczyński.
Wójt deklaruje jednak pomoc szkole i zapewnia, że wkrótce pewne zadania w szkole zostaną wykonane. Ale jednocześnie podkreśla, że budżet gminy Goszczyn na inwestycje jest bardzo skromny. – Jestem już umówiony z nową panią dyrektor szkoły w Sielcu [Joanna Gąsiorowska – red.] na przeprowadzenie pewnych prac w szkole, m. in. na montaż wspomnianego garażu blaszanego. Zrobimy tyle, na ile będzie nas stać – mówi. – A jeśli chodzi o wykucie dziury w ścianie i zrobienie nowego przejścia, to trzeba sprawę dokładnie przeanalizować. Jest to przecież budynek użyteczności publicznej, w którym przebywają dzieci. Nie możemy zmieniać konstrukcji budynku bez pozwoleń i dokumentacji – dodaje samorządowiec.
Waldemar Kopczyński podkreśla, że jego priorytetem jest dokończenie termomodernizacji szkoły. – Czekamy, aż pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na termomodernizację. Jeśli pokaże się taka szansa, złożymy wniosek o dofinansowanie – zapewnia. – Chciałbym nadmienić, iż gmina Goszczyn w bieżącym roku na szeroko rozumianą oświaty przekaże z własnych środków 1 mln 300 tys. złotych, co stanowi prawie 10% całego budżetu.

Zapłacili sponsorzy
Przy okazji rozmowy o warunkach w szkole w Sielcu zapytaliśmy również wójta Waldemara Kopczyńskiego o kwestię wypłaty honorarium dla Zenka Martyniuka (zespół „Akcent”), który koncertował w Goszczynie na pikniku gminnym „W ogrodach  Królowej Bony” w minioną niedzielę. Na terenie gminy pojawiły się bowiem głosy, że samorząd, zamiast na inwestycje, przeznacza środki na występ artysty. – Chcę powiedzieć wszystkim mieszkańcom, że koszty wynagrodzenia pana Martyniuka pokryli prywatni sponsorzy. Na ten cel nie została wydatkowana ani jedna złotówka z budżetu gminy – odpowiedział.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja