Uzależnieni od pomagania

Uzależnieni  od pomagania

Za nami dwa magiczne dni, podczas których tysiące rodzin otrzymują pomoc i nadzieję na lepszą przyszłość, czyli 19. Finał Szlachetnej Paczki.

Finał Szlachetnej Paczki to radosny czas zarówno dla wolontariuszy, koordynatorów, darczyńców, a przede wszystkim dla rodzin, do których trafiły prezenty. W tym roku magazynem regionalnej drużyny SuperW była szklarnia znajdująca się na terenie Pałacu w Małej Wsi.
–  Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Tomkowi Barańskiemu za użyczenie nam tego miejsca na tegoroczny finał – mówi Ewelina Orłowska, koordynatorka Szlachetnej Paczki z Grójca. – Dzięki wsparciu państwa Barańskich mogliśmy skupić się na pomaganiu rodzinom, nie musieliśmy myśleć o organizacji magazynu, poczęstunku itp.

Rekordowe wsparcie
Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki okazał się rekordowy. Wsparciem objęto aż 45 rodzin, a średnia wartość jednej paczki to 5-6 tysięcy złotych. W większości są to osoby z terenu Grójca i sąsiednich gmin.
– Są to rodziny, które o pomoc się nie upominają – opowiada Ewelina Orłowska. – Dzięki pracy naszych wolontariuszy udaje się do nich dotrzeć, poznać dokładnie ich potrzeby, o których często nie mówią z chęcią i otwarcie.
Jak podkreśla w rozmowie z „Jabłonką” Ewelina Orłowska, w tym roku szczególną uwagą objęto seniorów, którzy często są samotni. Ten rok jest również wyjątkowy pod kątem potrzeb. Wiele paczek to kursy m.in. szycia, nauki języka obcego, prawa jazdy.
– To pomoc nie tylko na dzisiaj, ale też na przyszłość – mówi Ewelina Orłowska. – To taka forma wędki.
Wśród potrzeb znalazł się także „opał”, czyli węgiel, drewno. To także m.in. styropian na ocieplenie domu, panele na podłogę, lodówki, rowerek rehabilitacyjny, odzież i obuwie, środki czystości czy zapasy żywności.

Pomaganie uzależnia
– Nasi darczyńcy przechodzą samych siebie – relacjonuje koordynatorka Szlachetnej Paczki. – Często dodają coś od siebie ekstra, spoza listy potrzeb.
Wśród darczyńców, którzy wsparli w tym roku rodziny z ramach Szlachetnej Paczki są lokalne firmy, urzędnicy, szkoły a także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pierwsze paczki trafiły do potrzebujących już w czwartek, 5 grudnia. Finałowe „obdarowywanie” odbyło się w weekend 7-8 grudnia.
Już kolejny rok z rzędu Szlachetną Paczkę wspiera lokalna firma PHU Elbo, która w tym roku wspólnie z pracownikami przygotowała paczkę dla jednej z rodzin.
– Pomaganie uzależnia i daje ogromną satysfakcję – przyznaje Elżbieta Prykiel z firmy Elbo. – Jeśli tylko mamy taką możliwość to staramy się pomagać. Nasza paczka to praca wielu osób, także z innych firm. Każdy daje coś od siebie, jedni finansowo, inni angażując się na przykład w pakowanie paczek. Fajnie jest się poczuć Świętym Mikołajem, daje to ogromną satysfakcję.
Rodziny jakie otrzymają pomoc to przede wszystkim rodziny, gdzie występuje choroba, niepełnosprawność, ale wśród obdarowywanych są osoby starsze, samotne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, czy też rodziny, gdzie miało w ostatnim czasie miejsce jakieś nieszczęście.
– Z wieloma rodzinami mamy stały kontakt, wspieramy ich w działaniach, chociażby w sprawach urzędniczych – mówi Ewelina Orłowska. – Często to nie jest jednorazowa pomoc, a znajomości na lata.

Drużyna jak rodzina
Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki wspiera 18 wolontariuszy, harcerze, a także strażacy ochotnicy. Wśród nich 17-letnia Ola z Grójca, która wspiera Szlachetną Paczkę kolejny rok z rzędu, liczy także, że w przyszłym roku będzie miała pod swoimi skrzydłami jedną z rodzin.
– Pomaganie ludziom, radość na twarzy rodzin, które otrzymują paczkę – wymienia powody udziału w SuperW Ola z Grójca. – Jedni płaczą, inni się bardzo cieszą, to ogromne przeżycie. Między nami wolontariuszami czuć rodzinną atmosferę.
Trwający w całej Polsce finał 19. edycji Szlachetnej Paczki ma na celu nie tylko pomoc najbardziej potrzebującym osobom w naszym kraju, ale również uświadomienie wszystkim, jak wiele osób potrzebuje pomocy, wsparcia, ale również podstawowych artykułów codziennego użytku.
Przypomnijmy, że Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Jest jedynym na świecie systemem pomocy bezpośredniej, który łączy ogromną skalę działania z tym, że konkretny człowiek wciąż pomaga w nim konkretnemu człowiekowi. Paczka już od blisko 20 lat – I edycja Szlachetnej Paczki miała miejsce w 2001 roku - łączy tych, którzy chcą zrobić coś dobrego i czerpać radość z dzielenia się tym, co mają.
W 2018 roku w XVIII edycję Szlachetnej Paczki włączyło się ponad 600 tys. osób, a łączna  wartość pomocy materialnej przekazanej rodzinom w potrzebie przekroczyła 47 milionów złotych. Co roku liczba zarówno darczyńców, jak i kwota pomocy stale się zwiększają. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda.
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 grudzień 2019 21:56
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja