Grójeckie ciemności

Grójeckie ciemności

Mieszkańcy skarżą się na brak oświetlenia na rondach na krajowej pięćdziesiątce. Tonące w ciemności skrzyżowania utrudniają bezpieczną podróż do Parku handlowego Dekada oraz supermarketu Tesco.

Mowa o rondzie Honorowych Dawców Krwi oraz Solidarności Wiejskiej. Od kilku lat po drugiej stronie krajowej „50” funkcjonuje Park handlowy Dekada, który w ostatnim czasie uległ znacznej rozbudowie. W sąsiedztwie znajduje się także supermarket Kaufland, a za kolejnym rondem Tesco.
– Skrzyżowania te są teraz dużo bardziej zatłoczone, niżeli kilka lat temu – tłumaczy nasz rozmówca, mieszkaniec Grójca. – Z rond poza samochodami korzystają także piesi, którzy po zmroku są mniej widoczni. Zróbmy coś, zanim dojdzie do nieszczęścia.
Mieszkańcy obawiają się, że brak oświetlenia na rondach może przyczynić się do wypadku. Jak się okazuje, lampy na wspomnianych rondach prawdopodobnie nie były ani razu włączone. Pomiędzy grójeckim urzędem a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad toczył się spór o poniesienie kosztów energii elektrycznej w związku z oświetleniem na wspomnianych rondach, a także kładkach np. na krajowej siódemce. Kilkukrotnie miało dojść do porozumienia, jednak finalnie sprawa stanęła w martwym punkcie. Samorządowcy wnioskowali o wymianę oświetlenia na energooszczędne, co zmniejszyłoby ponoszone przez gminę koszty. GDDKiA było skłonne przyjąć to rozwiązanie, jednak przy 50 procentowym udziale gminy Grójec w kosztach wymiany lamp.
Jak się okazuje oświetlenie obu skrzyżowań leży w gestii GDDKiA. Jak poinformowała nas Małgorzata Tarnowska, rzecznik GDDKiA – Niezbędne jest uzupełnienie infrastruktury w celu sprawnego działania.
GDDKiA jest na etapie przygotowania dokumentacji do wszczęcia procedury przetargowej na wybór firmy, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie oświetlenia w woj. mazowieckim. Pojawiła się zatem nadzieja, że skrzyżowania będą oświetlone.
– Po uruchomieniu oświetlenia wystąpimy do gminy o zawarcie porozumień, zgodnych z aktualnym prawem, w zakresie ponoszenia kosztów za zużytą energię elektryczną – zapowiada Tarnowska.
W najbliższych dniach wniosek do GDDKiA w sprawie uruchomienia oświetlenia na wspomnianych skrzyżowaniach ma złożyć grójecki magistrat. O problemie poinformowała urzędników radna Eugenia Poradzka.
– Mam nadzieję, że temat wreszcie będzie rozwiązany i mieszkańcy będą mogli bezpiecznie przejść przez drogę – mówi radna.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja