Zawodowcy w Nowym Mieście?

Zawodowcy w Nowym Mieście?

Czy w Nowym Mieście zostanie utworzony posterunek wyjazdowy Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu? Samorząd czeka na decyzję Komendanta Głównego PSP.

Inicjatorem utworzenia posterunku wyjazdowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście nad Pilicą jest tutejszy samorząd. Z uwagi na ogromną liczbę pożarów lasów występujących w ostatnim czasie, władze Nowego Miasta nad Pilicą widzą potrzebę obecności na miejscu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
– Państwowa Straż Pożarna ma swoją siedzibę w Grójcu – mówi Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą – Nie da się ukryć, że zastęp strażaków ma do pokonania niemałą odległość i wielokrotnie zajmuje to trochę czasu. Chcemy skrócić czas reakcji w momencie pożarów czy wypadków, aby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie.
W Nowym Mieście nad Pilicą działa Ochotnicza Straż Pożarna, która wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Drugą jednostką z takimi uprawnieniami jest OSP Żdżary. Docelowo posterunek wyjazdowy PSP miałby swoją siedzibę w budynku OSP w Nowym Mieście nad Pilicą. Czterech strażaków pełniłoby tutaj dyżur całodobowo.
– Wniosek nowomiejskiego samorządu jest na etapie analiz – mówi Bogusław Sikorski, zastępca komendanta PSP w Grójcu. – Czekamy na decyzję Komendanta Głównego. Uruchomienie posterunku wyjazdowego planowane jest od przyszłego roku.
Jak przyznaje w rozmowie z „Jabłonką” Sikorski, utworzenie posterunku w Nowym Mieście nad Pilicą umożliwiłoby szybką reakcję na zdarzenia. Z uwagi na sporą odległość z Grójca (37 km) często to strażacy z OSP są pierwsi na miejscu zdarzenia.
– Nawet jednostka PSP z Rawy Mazowieckiej jest wcześniej na miejscu niżeli nasz zastęp – dodaje Sikorski.
Powołanie posterunku wyjazdowego w Nowym Mieście nad Pilicą ma wiązać się z utworzeniem 20 etatów. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej swoim działaniem obejmą teren pięciu gmin: Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica (powiat grójecki), Klwów i Odrzywół (powiat przysuski) oraz gminy Sadkowice (powiat rawski).
– W chwili pozytywnej decyzji komendanta głównego, kolejnym krokiem będzie podpisanie trójstronnego porozumienia – dodaje Sikorski.
Inicjatywę popiera również tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna. W piśmie skierowanym do burmistrza Mariusza Dziuby, deklarują, że „zarząd ze zrozumieniem odnosi się do potrzeby zorganizowania posterunku mieszanego Państwowej Straży Pożarnej z udziałem strażaków ochotników naszej OSP i wykorzystania do tego celu zasobów majątkowych naszej jednostki”.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja