Odzyskać przedszkolaków

Odzyskać przedszkolaków

Samorząd Błędowa chce zachęcić rodziców małych dzieci do nauki w lokalnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Na pierwszy ogień idą godziny pracy przedszkoli.

W ubiegłym roku błędowski samorząd dołożył do edukacji maluchów ze swojej gminy ponad 450 000 złotych (wydatki na zwrot kosztów wychowania przedszkolnego za dzieci). Mowa o dzieciach, które z takich czy innych powodów uczęszczają do placówek przedszkolnych na terenie ościennych gmin. W sumie jest ich ponad 60. Jak przyznaje w rozmowie z „Jabłonką” wójt Błędowa, to bardzo duża liczba.
Najwięcej, bo aż 38 maluchów podejmuje swoją pierwszą edukację w przedszkolach na terenie gminy Belsk Duży (najwięcej w Niepublicznym Przedszkolu w Rożcach), inne korzystają z oferty placówek na terenie gmin: Pniewy, Mogielnica, Biała Rawska, Mszczonów, Grójec oraz Tarczyn. Według zasady, mimo, że dziecko uczęszcza do przedszkola czy szkoły poza rodzimą gminą, samorząd zobowiązany jest dopłacać do jego edukacji. W niektórych przypadkach gmina miesięcznie do pobytu w przedszkolu jednego dziecka musi dopłacić nawet 1,1 tysiąca złotych.
– Nie mamy złej bazy przedszkolnej, nie mamy więc się czego wstydzić – mówi Mirosław Jakubczak, wójt gminy Błędów. – Wolałbym, aby pieniądze przeznaczane na oświatę pozostały w naszej gminie. Tym bardziej, że dysponujemy wolnymi miejscami w naszych placówkach.
W związku z tym, samorząd przeprowadził analizę czynników, jakie mogą mieć wpływ na taką sytuację. Władze Błędowa podjęły już pierwsze działania w tym kierunku. Na terenie gminy rozwieszono plakaty promujące lokalne przedszkola, zachęcając do korzystania z ich oferty. Kolejny zabieg to wydłużenie czasu pracy Samorządowego Przedszkola w Błędowie. Po okresie ferii będzie ono pracowało w godzinach: 7.00-17.00.
– Takie godziny pracy umożliwią pracującym rodzicom pozostawienie dziecka w placówce oraz spokojne dotarcie do miejsca zatrudnienia – tłumaczy Mirosław Jakubczak – Chcemy zachęcić rodziców do korzystania z oferty naszych przedszkoli.
Samorząd bierze pod uwagę wydłużenie czasu pracy przedszkola o kolejne pół godziny (do 17.30), jeśli będzie takie zapotrzebowanie ze strony rodziców.
Na terenie gminy Błędów działa jedno przedszkole samorządowe (cztery grupy), jeden punkt przedszkolny w Lipiu oraz kilka oddziałów przedszkolnych. Przedszkole Samorządowe w Błędowie rozpoczęło właśnie rekrutację na nowy rok szkolny 2020-2021. Zapisy i wydawanie wniosków odbywać się będzie od 2 do 31 marca.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja