Popiersie profesora w centrum Belska

Popiersie profesora w centrum Belska

Rada gminy ostatecznie zdecydowała, gdzie stanie popiersie upamiętniające profesora Eberharda Makosza.

W trakcie ostatniej sesji, która odbyła się 30 stycznia, radni jednogłośnie przyjęli propozycję, która zakłada ustawienie popiersia na przestrzeni pomiędzy Urzędem Gminy w Belsku Dużym a drogą dojazdową do ronda (w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stał budynek mieszkalny).
Pomnik będzie miał 230 centymetrów wysokości i 60 centymetrów wysokości. Zostanie wykonany z patynowanego brązu i granitu. Koncepcja zakłada zamontowanie popiersia na cokole, które ozdobi napis: „Prof. Eberhard Makosz / 1932-2018 / Twórca nowoczesnego polskiego sadownictwa”.
Popiersie wykona Grzegorz Godawa, rzeźbiarz z Poznania, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Artysta jest autorem między innymi pomnika upamiętniającego setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, który stanął w Pleszewie. Jest on również twórcą popiersia rotmistrza Witolda Pileckiego ustawionego w skwerze przy ul. Jagiełły w Gorzowie Wielkopolskim.
Inicjatorem i fundatorem wzniesienia pomnika jest Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (TRSS), którego wieloletnim prezesem był profesor Makosz.
Profesor Eberhard Makosz urodził się 23 marca 1932 w Lichyni (woj. opolskie). Przez wiele lat był związany z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym w Brzeznej koło Nowego Sącza. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu ekonomiki ogrodnictwa, rolnictwa, sadownictwa i szkółkarstwa. Jak pisze o nim portal Wiadomości Rolnicze Polska, „Był autorem ponad 600 publikacji, głównie z zakresu ekonomiki sadownictwa, w tym 55 oryginalnych prac naukowych, podręcznika, 5 książek i 10 broszur o tematyce sadowniczej i szkółkarskiej, 53 doniesień naukowych i ok 480. artykułów popularnonaukowych. Promotor 40 prac magisterskich i 9 przewodów doktorskich.” Naukowiec zmarł 29 maja 2018 roku. Spoczął na cmentarzu w Brzeznej.
Póki co nie jest znana konkretna data odsłonięcia rzeźby. Urząd chciałby jednak, aby doszło do tego jeszcze w tym roku.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja