Wzmożone środki ostrożności

Wzmożone  środki ostrożności

Wzmożone środki ostrożności w szkołach i urzędach, pierwsze decyzje o odwołanych imprezach, liczne telefony do Sanepidu. Światowa epidemia koronawirusa wywiera wpływ na to, co dzieje się na terenie powiatu grójeckiego.

Z informacji, jakie posiadamy, do momentu zamknięcia tego numeru gazety, czyli do 9 marca, odwołano co najmniej 2 imprezy, które miały odbyć się na terenie powiatu grójeckiego.

Turniej przesunięty
Jako pierwsza decyzję o odwołaniu imprezy podjęła wójt gminy Jasieniec Marta Cytryńska. – Zdecydowaliśmy o odwołaniu Gminnych Mistrzostw w Warcabach Klasycznych i Szachach o Puchar Wójta Gminy Jasieniec – informuje pani wójt. – Przeprowadziliśmy ankietę w szkołach, z której wynika, że sporo dzieci podczas ferii przebywało w krajach, gdzie pojawił się koronawirus, zwłaszcza we Włoszech. Postanowiliśmy więc, że ze względów ostrożności impreza nie obędzie się w pierwotnie planowanym terminie. Zorganizujemy Mistrzostwa, gdy sytuacja się uspokoi – mówi Marta Cytryńska.
Ale to nie wszystkie środki ostrożności, na jakie zdecydował się jasieniecki samorząd. Halę sportową zamknięto dla osób z zewnątrz. Podobnie ma się sprawa z gminną siłownią.
Normalnie działa natomiast Urząd Gminy Jasieniec, choć i tutaj podjęto środki zapobiegawcze. – Zorganizowaliśmy pogadankę dla pracowników, podczas której przekazano im, jak należy postępować w czasie zagrożenia epidemią – mówi pani wójt. – Przy wejściu umieszczone dozowniki z płynem dezynfekującym, w łazienkach są mydła, a urząd i inne miejsca użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkole i biblioteka są sprzątane kilka razy dzienne. Regularnej dezynfekcji podlegają klamki, poręcze i toalety.

Komfort psychiczny
Zagrożenie koronawirusem było także przyczyną odwołania koncertu z okazji Dnia Kobiet w Warce. Na imprezie w wareckim Centrum Sportu i Rekreacji miał wystąpić znany muzyk Bogdan Kierejsza wraz z zespołem i solistami. – We wtorek 3 marca, na kilka dni przed występem, odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego (GZZK). Wszyscy obecni, w tym m. in. Komendant Komisariatu Policji w Warce i Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce, sugerowali, by ze względów bezpieczeństwa odwołać tę imprezę i taką właśnie decyzję jednogłośnie podjął GZZK. Jeszcze we wtorek poinformowaliśmy mieszkańców o odwołaniu koncertu – mówi Andrzej Zaręba, dyrektor Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, jednego z organizatorów wydarzenia. – Bardzo duże znaczenie w podjęciu takiej a nie innej decyzji miał fakt iż wydarzenie przygotowywane było jako impreza masowa. Akcja promocyjna prowadzona była niezwykle szeroko, w internecie, gazetach, na plakatach, banerach, i poprzez zaproszenia wysłane do wszystkich mieszkańców, dlatego też spodziewaliśmy się, podobnie jak w poprzednich latach, dużej liczby osób – informuje Andrzej Zaręba.
– Podejmując decyzję o odwołaniu koncertu, myśleliśmy nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym uczestników. Nie chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, że ludzie będą czuli się niekomfortowo w tak dużym zgromadzeniu – dodaje dyrektor Dworku na Długiej.
Z artystami, którzy mieli wystąpić podczas Dnia Kobiet, mieszkańcy Warki jednak będą mieli okazję spotkać się w późniejszym czasie (są prowadzone już rozmowy w tej sprawie).

Jest już na Mazowszu
W szkołach na terenie powiatu grójeckiego zajęcia odbywają się normalnie. Dla kadry pedagogicznej, pozostałych pracowników i uczniów zorganizowano jednak pogadanki, rozdano im także ulotki. Informacje o możliwym zagrożeniu dotarły również do rodziców. Placówki oświatowe są jednocześnie zobowiązane pismem z Kuratorium Oświaty, by wszelkie podejrzane sytuacje zgłaszać do organów prowadzących, czyli do samorządów.
Liczne telefony w sprawie koronawirusa odbiera także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu. W razie pytań należy skontaktować się z Sanepidem pod numerem telefonu 486642258.
9 marca wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Krzysztof Skórczewski oficjalnie poinformowali o pierwszych przypadkach wystąpienia koronawirusa na Mazowszu. Potwierdzone są 2 przypadki zarażenia, 27 osób ma podejrzenie zarażenia i przebywa w szpitalach, natomiast 2154 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym
Wojewoda zapowiedział, że będą poważne ograniczenia w organizacji imprez masowych. – Przygotowujemy się poważnie, żeby ograniczyć możliwość organizowania imprez o masowym charakterze. Szykujemy rekomendacje, żeby nie odbywały się imprezy na ponad 1000 osób – powiedział podczas konferencji prasowej.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja