Oddaj złom, pomóż strażakom

Oddaj złom, pomóż strażakom

Mieszkańcy oddają złom na zakup specjalistycznej pralko suszarki do prania ubrań grójeckich druhów.

Grójeccy strażacy organizują akcję zbierania złomu, z której dochód przeznaczony będzie na zakup specjalistycznej pralko-suszarki do prania ubrań specjalnych, której koszt to min. 40 000 złotych.
– Realizację akcji przerwała nam pandemia koronawirusa, ale po odmrożeniu gospodarki ponownie zbieramy złom, by móc zakupić sprzęt, który uchroni nas przed chorobami – mówi Sławomir Maroszek, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu.
Obecnie ochotnicy z Grójca, tak jak wielu innych w Polsce piorą swoje mundury bojowe w tradycyjnych pralkach. Zabieg ten jednak tylko usuwa brud z odzieży, a nie eliminuje substancji rakotwórczych.
– Podczas pożarów cząstki dymu i innych szkodliwych substancji osiadają na ubraniach, co powoduje, że strażacy mają zwiększone szanse zachorowania na nowotwory – dodaje Sławomir Maroszek.
Specjalistyczna pralko – suszarka dodatkowo impregnuje odzież bojową. W związku z tym jej koszt to minimum 40 000 złotych. W chwili obecnej sprzętem takim dysponuje tylko Państwowa Straż Pożarna w Grójcu.
– Mamy ponad 20 czynnych druhów i upranie takiej ilości mundurów w zwykłej pralce wymaga czasu – tłumaczy Maroszek. – Dodatkowo specjalistyczna pralka ma funkcję suszenia, co skraca czas całego procesu. Zaleca się, aby przy dużej intensywności pożarów mundur bojowy prać przynajmniej raz na dwa miesiące.
Grójeccy ochotnicy wyszli z inicjatywą organizacji akcji, której dochód przeznaczony będzie na zakup pralki. Strażacy zbierają złom od mieszkańców gminy Grójec. Opracowano harmonogram, gdzie od 30 maja do 28 czerwca dnia strażacy odwiedzą grójeckie wsie, by odebrać zalegające metale. Mieszkańcy mogą także zadzwonić do ochotników i zgłosić chęć oddania złomu. Ci odbiorą go ze wskazanego miejsca.
– To oddolna inicjatywa strażaków – podkreśla Sławomir Maroszek. – Władze Grójca w chwili obecnej nie są wstanie dofinansować zakupu pralko-suszarki, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce.
Grójeckich ochotników można również wesprzeć bezpośrednią wpłatą na konto OSP Grójec tytułem „Pralnica OSP”. Więcej informacji na profilu facebookowym straży.


 

Ostatnio zmienianywtorek, 19 maj 2020 11:48
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja