Wirus przeszkodził, gmina pomoże

Wirus przeszkodził, gmina pomoże

Samorząd wprowadza ulgi dla przedsiębiorców, których sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w związku z pandemią.

Na pierwszą ulgę, jaką wprowadził grójecki samorząd, mogą liczyć te przedsiębiorstwa, które działają w lokalach użytkowych wynajmowanych od gminy. Jeśli obroty takich firm w wyniku pandemii spadły o co najmniej 50% (lub gdy w ogóle musiały zaprzestać działalności), magistrat obniży czynsz za swoje obiekty o 65%.
Jeśli zaś chodzi o drugą ulgę – jest ona przeznaczona dla grup przedsiębiorców. W przypadku gdy ich obroty zmniejszyły się przynajmniej o połowę, gmina zwolni ich z obowiązku uiszczenia podatku od nieruchomości za 3 miesiące (kwiecień, maj i czerwiec).
Urząd w przepisach wprowadzających ulgi zastrzegł, że będą one dotyczyły tylko tych przedsiębiorców, którzy przed rozpoczęciem pandemii, nie mieli wobec gminy zadłużenia z tytułu niezapłaconych podatków i innych należności.
Warunkiem skorzystania z ulgi jest złożenie do urzędu odpowiednio wypełnionych formularzy, które przygotował magistrat.
Uchwały zatwierdzające ulgi rada miejska przyjęła jednogłośnie podczas zdalnej sesji, która odbyła się 25 maja.
Głosowanie nad uchwałami poprzedziły pytania do burmistrza Dariusza Gwiazdy, który był inicjatorem zastosowania pomocy finansowej dla przedsiębiorców. Radna Agnieszka Wachulec-Kamienik zagadnęła szefa grójeckiego samorządu o to, czy przewiduje stosowanie bonifikat w kolejnych miesiącach, oraz o to, czy – jego zdaniem – nie powinno się obniżyć progu uprawniającego do skorzystania z ulg? – Czy 50% spadek obrotu nie jest czasem zbyt ostrym kryterium? Dla niektórych spadki o 20% czy 30% już stawia pod znakiem dalszą egzystencję przedsiębiorcy – stwierdziła radna.
– Spadek dochodów jest zauważalny też w gminie. Mamy mniej pieniędzy na utrzymanie swoich jednostek. Nie wiemy, jak pandemia wpłynie na naszą sytuację. To uczciwa propozycja. Gmina też traci. Na razie możemy zaproponować tyle – odpowiedział burmistrz. – Gospodarka powoli rusza. A jeśli znowu wystąpią problemy, to powtórzymy zwolnienia z części czynszu. Ale chyba nie będzie takiej potrzeby, bo przedsiębiorstwa zwiększają swoje obroty – dodał.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja