Pamięci bohaterów „Cudu nad Wisłą”

Pamięci bohaterów „Cudu nad Wisłą”

Wojsko oraz samorządowcy w sposób szczególny upamiętnili 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Wyjątkowość obchodów polegała na zmianie napisu na pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz uroczystym odsłonięciu pamiątkowego obelisku ku czci mieszkańców ziemi grójeckiej poległych w latach 1920. Żołnierze uhonorowali także miejsca spoczynku żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej. CRiWWRE (Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej) za pośrednictwem lokalnych samorządów przez kilka tygodni szukało informacji na temat mogił oraz ich lokalizacji upamiętniających poległych żołnierzy z okresu Bitwy Warszawskiej a także adresów rodzin żołnierzy, którzy brali udział w kampanii 1920 r.
– Chcemy przede wszystkim odwiedzić te miejsca, zapalić symboliczną świeczkę – informował o inicjatywie płk. Andrzej Kozera. – Jeśli są one bez opieki, to również zadbać o ich stan.
W piątek wieczorem 14 sierpnia odbył się uroczysty capstrzyk przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Grójcu. Jedną z inicjatyw CRiWR była wymiana dotychczasowej tablicy, na której nie uwzględniono stopnia wojskowego na zawierającą napis „Marszałek Józef Piłsudski”. – Dla nas Józef Piłsudski był w stopniu wojskowym marszałkiem i chcemy to upamiętnić – tłumaczy dowódca CRiWWRE. Dodatkowo, obok pomnika stanął obelisk/głaz upamiętniający wszystkich poległych mieszkańców ziemi grójeckiej. Inicjatywy te wsparli samorządowcy z Pniew, Jasieńca, Nowego Miasta nad Pilicą, Belska Dużego, a także Grójca.
– Jest to pomysł i inicjatywa żołnierzy z naszego centrum – dodaje Kozera.
Dodatkowo CRiWWRE wystąpiło o mianowanie patrona ppłk. Jana Kowalewskiego do stopnia pułkownika. – Jest to postać ogólnopolska, a w najbliższym czasie będzie patronem szkoły w Bikówku – wyjaśnia Kozera.
Osoby zaangażowane w organizację obchodów odznaczone zostały przez dowódcę CRiWWRE w Ogrodzienicach, płk. Andrzeja Kozerę okolicznościową odznaką. Piątkowe obchody zakończył pokaz laserowy oraz seans filmowy w ramach kina plenerowego „1920 Bitwa Warszawska”.
POK

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja