Prezent od rządu dla samorządu

Prezent od rządu dla samorządu

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL), czyli tzw. bon samorządowy ma zapewnić powiatom i gminom z całej Polski dodatkowe środki na inwestycje. Czym jest ten projekt i na jakie pieniądze mogą liczyć samorządy powiatu grójeckiego?

W dużym skrócie: RFIL to środki, które z budżetu państwa na zasadzie dotacji trafią do samorządów: gmin, powiatów i miast na prawach powiatu. W skali całego kraju jest to kwota 6 miliardów złotych.
Środki z RFIL mogą być przeznaczone jedynie na wydatki majątkowe, czyli na inwestycje (nie jest możliwe finansowanie np. pensji urzędników). Możliwe jest także sfinansowanie tymi środkami wkładu własnego do programów dotacyjnych, np. Funduszu Dróg Samorządowych.
Samorządy będą mogły wykorzystać pieniądze od rządu np. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej. Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych – informuje Związek Miast Polskich.

COVID-19 uderzył w budżety
RFIL, według założeń, ma być odpowiedzią na trudności finansowe samorządów, jakie dotknęły je w związku z epidemią koronawirusa. Wielu przedsiębiorców w ostatnich kilku miesiącach przez zaistniałą sytuację zostało zmuszonych do zamknięcia, zawieszenia lub ograniczenia działalności. Przełożyło się to na stan gminnych i powiatowych kas, które są zasilane m. in. środkami z podatków płaconych przez przedsiębiorców. 
O wdrożenie rekompensat z tytułu utraconych dochodów apelowali do rządu samorządowcy i związki skupiające samorządy. Włodarze wskazywali, że koronawirus uderzył w budżety miast, gmin i powiatów. Na przykład w Olsztynie zamknięcie Ośrodka Sportu i Rekreacji kosztowało samorząd 700-800 tys. zł miesięcznie.
– To przychody, których nie uzyskamy za bilety wstępu na baseny, odwołane imprezy sportowe i kulturalne, zawieszone zajęcia. Mamy straty, ale koszty pozostają praktycznie niezmienne, ponieważ musimy te budynki utrzymywać i płacić ludziom w nich zatrudnionym – powiedziała dla portalu regiony.pl Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyn.

Specjalny algorytm
– Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na zamożność mieszkańców – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny. Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel – szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Co najmniej pół miliona
O tym, jaką kwotę otrzyma dany samorząd, zdecyduje specjalny algorytm. Beneficjenci RFIL mogą liczyć przynajmniej na pół miliona złotych. Górny limit wynosi 93,5 mln zł (tyle środków ma trafić do dużych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Szczecina).
Spośród samorządów powiatu grójeckiego na największą pomoc może liczyć gmina Grójec, która – według wyszukiwarki RFIL – otrzyma 3,06 mln zł. O 635 tys. zł mniej trafi do kasy powiatu grójeckiego. Z kolei na 1,28 mln zł może liczyć Warka. 661 tys. zł zainkasuje Chynów, a 623 tys. zł – Belsk Duży. Pozostałe samorządy, Błędów, Mogielnica, Goszczyn, Jasieniec, Pniewy, Nowe Miasto nad Pilicą, dostaną po pół miliona złotych.
Polskie samorządy mogły wnioskować o środki w ramach RPIL od 27 lipca do 10 sierpnia.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja