Sztandar wojskowy dla 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Sztandar wojskowy dla 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego jest ósmą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenie odbyła się 27 września 2020 r. na Placu Corazziego w Radomiu w ramach obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Decyzję o nadaniu sztandaru brygadzie podjął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Sztandar wojskowy z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odebrał dowódca mazowieckich terytorialsów pułkownik Przemysław Owczarek: - Niech wszyscy, którzy będą służyć pod sztandarem, kierują się słowami naszego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, który napisał: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartością, którym trzeba służyć całym swoim życiem - powiedział podczas uroczystości dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Sztandar, w dowód szacunku dla wojska ufundowało społeczeństwo mazowieckie. Ojcem chrzestnym sztandaru jest sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Wojciech Skurkiewicz, a matką chrzestną jest córka patrona brygady, Pani Zofia Optułowicz z domu Pilecka.
Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.
Wojska Obrony Terytorialnej „rosną” na wartościach, o które walczyli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, co wielokrotnie podkreślał podczas niedzielnej uroczystości generał Wiesław Kukuła. Obchody były też okazją do podsumowań: - Święto WOT to również dobra okazja, by dokonać oceny tego, gdzie dotarliśmy w 3,5 roku od powstania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w naszych szeregach pełni służbę 26 tysiący żołnierzy, ponad trzy i pół tysiąca Polaków oczekuje na powołanie do służy i rozpoczęcie szkolenia. Już we wszystkich województwach realizujemy swoje szkolenia starając się funkcjonować jak najbliżej tych, którym służymy - powiedział gen. Wiesław Kukuła.

Opis sztandaru 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego
Autorem założeń projektowych sztandaru jest Pan Przemysław Dąbek - historyk, działacz społeczny, popularyzator tradycji i historii Wojska Polskiego.
Płatem sztandaru jest biała tkanina w kształcie kwadratu z wyszytym centralnie krzyżem kawalerskim z czerwonej tkaniny. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej.
Na stronie głównej płata sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca na czerwonym polu umieszczony jest wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychtem, natomiast korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem.
Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata umieszczone są otwarte wieńce wawrzynu, a w ich pola wpisana jest cyfra „6”, stanowiąca numery brygady. Na stronie odwrotnej płata sztandaru, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części. Wewnątrz wieńca na czerwonym polu umieszczono w trzech wierszach napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Pomiędzy ramionami krzyża widnieje w górnym prawym rogu: herb Województwa Mazowieckiego, w górnym lewym rogu litery: WP – symbolizujące inicjały patrona brygady Witolda PILECKIEGO, w dolnym prawym roku wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej – jako symbol religijny związany z patronem brygady (w Ostrej Bramie znajdowała się placówka, którą w 1918 roku dowodził Witold Pilecki) w dolnym lewym rogu wizerunek Odznaki Pamiątkowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Bok sztandaru wyszyty jest w białą skórę, przymocowaną do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płatu. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotymi frędzlami o długości 5 cm.
Sztandar zwieńczony jest głowicą. Głowica składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy orła umieszczono inicjały nazwy jednostki – „6MBOT”. Wewnątrz podstawy orła umieszczony jest zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.
Relacja z uroczystej zbiórki z okazji święta WOT oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie OT:
https://youtu.be/ySpSdtCUMNk

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja