Światowy Dzień Jabłka

Światowy Dzień Jabłka

W ostatnią niedzielę września w Parku w Winiarach, będącym częścią Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, po raz drugi  hucznie obchodzony był Światowy Dzień Jabłka.  Jest to jedno z najważniejszych w naszym regionie wydarzeń promujących jabłko!

Mimo deszczowej pogody wydarzenie przyciągnęło wielu odwiedzających oraz wystawców. Podczas wydarzenia odbył się II Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego, w ramach którego zostały zorganizowane konkursy dla KGW. W konkursie Starosty na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Światowego Dnia Jabłka 2020 komisja oceniała: estetykę oraz interaktywność przygotowanego przez KGW stoiska, prezentację osób na stoisku oraz dwa  jabłkowe produkty kulinarne: jeden na słodko i  drugi na słono. Stoiska KGW zachwycały zarówno pod kątem niepowtarzalnych dekoracji z jabłek, jak i asortymentu, a potrawy i ich pomysłowość oczarowały członków komisji. Pula nagród w konkursie Starosty wyniosła 10 000 zł. Nagrodę Główną w Konkursie Starosty na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Światowego Dnia Jabłka otrzymało KGW Dziarskie Babki Kocerany, II Miejsce zajęło KGW Gośniewice, a  III miejsce KGW Na Obcasach z Lewiczyna. Wyróżnienia powędrowały do: KGW Goszczyn, KGW Klawe Drwalewianki i KGW Dębnowolanki. Natomiast Nagroda Publiczności podobnie jak w ubiegłym roku trafiła do KGW Boglewice.

Drugim konkursem, w którym udział wzięło 7 KGW było „Jabłko na Widelcu”. Konkurs został zorganizowany w ramach promocji i rozwoju Wareckiego Szlaku Jabłkowego. Inicjatywa ma na celu promocję lokalnych produktów i współprace z lokalnym biznesem w tym restauratorami. Nagrodzone zostały 4 koła nagrodami głównymi  o wartości 1000 złotych każda w kategoriach:  Zupa, Przekąska , Przetwory, Deser.   Podczas prac Komisja oceniała estetykę potrawy, zawartość jabłka, a nade wszystko smak. Po burzliwych obradach przedstawiono zwycięzców: I miejsce w kategorii Zupa zajęło KGW Gośniewice za „Polewkę Prasłowian”. I miejsce w kategorii Przekąski zajęło KGW „Na Obcasach” w Lewiczynie za „Niespodziankę Zygmunta Augusta”. I miejsce w kategorii Deser zajęło KGW Dziarskie Babki Kocerany za „Jabłka pod pierzynką”, a I miejsce w kategorii Przetwory zajęło KGW Goszczyn za „Ognistą Włoszkę”. Pięć produktów biorących udział w konkursie zostanie zgłoszonych do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich sporą dozę atrakcji:  ćwiczenia z FitMamą Magdą Paprocką, które rozpoczęły całe wydarzenie  i dodały energii wszystkim obecnym,  pokaz kulinarny Szefa Kuchni Łukasza Konika, który  pokazał jak w ciekawy, oryginalny i nie zawsze oczywisty  sposób można łączyć jabłko z różnymi potrawami. Całość imprezy uświetnił występ kapeli Staręgi, dzięki której nogi same rwały się do tańca. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jabłkowa fotobudka oraz Laboratorium Jabłkowe  przygotowane przez uczniów ze szkoły w Konarach.

W  Światowym Dniu Jabłka 2020 udział wzięli:
- Powiatowe Koło Pszczelarzy  z Grójca
- Członkowie Wareckiego Szlaku Jabłkowego
- KGW Rembowianki
- KGW Cudawianki z Machcina
- KGW Rososzanki
- KGW na Obcasach z Lewiczyna
- KGW Klawe Drwalewianki
- KGW Sułkowice
- KGW Goszczyn
- KGW Gośniewice
- KGW Dziarskie Babki Kocerany
- KGW Dębnowolanki
- KGW Boglewice
- KGW Ale Laski!
- Szlachetna Paczka,
- RóżAna Anna Różycka

Imprezę zorganizowały: Sady Grójeckie, Starostwo Powiatowe w Grójcu,  Dworek na Długiej oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania dla wystawców, uczestników i odwiedzających. Na kolejny Światowy Dzień Jabłka zapraszamy już za rok.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja