Borówkowi Farmerzy Roku z Nowej Wsi

fot.agropolska.pl fot.agropolska.pl

Plantacja borówki Angeliki i Rafała Krzyżanowskich z Nowej Wsi jednym z najlepszych gospodarstw w Polsce.

Z początkiem lutego nagrodzono najlepsze gospodarstwa w kraju w ramach XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik - Farmer Roku. Wśród laureatów w kategorii gospodarstw ogrodniczych znaleźli się Angelika i Rafał Krzyżanowscy z Nowej Wsi, którzy specjalizują się w produkcji borówki amerykańskiej.
Plantatorów do konkursu zgłosił Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego PZDR w Grójcu.
– Jest to pierwszy konkurs, w jakim wzięliśmy udział – mówi Rafał Krzyżanowski. – Tym bardziej jest to dla nas miłe, że znaleźliśmy się w gronie laureatów.
Plantacja borówki amerykańskiej z Nowej Wsi konkurowała z ponad 300 gospodarstwami z Polski. Każde z nich przeszło wstępną weryfikację przeprowadzoną przez komisję konkursową.
– Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie, to osoby, z których dumna może być cała Polska. Gospodarstwa i przedsiębiorstwa finalistów pokazują, jak można wspaniale się rozwijać i być konkurencyjnym na wymagających rynkach – mówił podczas gali konkursowej Maciej Mularski, prezes Stowarzyszenia „Polski Klub Rolnik - Farmer Roku”.
W ubiegłym roku, na podstawie nadesłanych materiałów, kapituła konkursowa, którą tworzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Polski Klub Rolnik - Farmer Roku”, uczelni rolniczych, ministerstwa rolnictwa, KOWR oraz niezależni eksperci, wyłoniono 28 finalistów XXIV edycji konkursu, w tym gospodarstwo z Nowej Wsi, gm. Warka. Wręczenie statuetek odbyło się drugiego lutego w Warszawie.
Angelika i Rafał Krzyżanowscy prowadzą plantację borówki amerykańskiej, a także szkółkę krzewów tego owocu.
– Borówką interesowałem się już na studiach – opowiada Rafał Krzyżanowski. – Pierwsze nasadzenie w pole wykonałem w 2004 roku.
Na plantację składają się gospodarstwa w Kukałach gm. Chynów, Maciejowicach gm. Grójec oraz Nowej Wsi gm. Warka, w sumie 22 ha. Ponad 70 procent swojej produkcji Krzyżanowscy eksportują na rynki zagraniczne. Borówka amerykańska z Nowej Wsi trafia na stoły m.in. w Anglii, Finlandii oraz Emiratach Arabskich. Pozostała produkcja sprzedawana jest na lokalny rynek.
– Na obsadzenie borówką czeka kolejne 22 ha – planuje Krzyżanowski.
Konkurs od lat objęty jest patronatem: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz JM Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

KO


 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja