Mieszkanie plus – Grójec zagra w tę grę

Mieszkanie plus  – Grójec zagra w tę grę

Burmistrz Jacek Stolarski zdradził plany miasta odnośnie polityki mieszkaniowej.

Kilka miesięcy temu, w listopadzie na łamach naszej gazety informowaliśmy, iż gmina w 2018 roku zamierza przystąpić do budowy bloku komunalnego. Ratusz podał wówczas, że według szacunków realizacja tej inwestycji będzie kosztować 3,9 mln zł. Nie wskazano jednak wtedy dokładnej lokalizacji obiektu. Dziś już wiemy, że zdecydowano, iż powstanie on na gminnej działce przy ul. Kościelnej w Grójcu. A dokładniej rzecz biorąc, w miejscu, gdzie znajduje się dawny komisariat policji.

Pozwolenie latem
– Projekt i kosztorys powinniśmy otrzymać w czerwcu, natomiast pozwolenie na budowę do 1 sierpnia. To pozwoli nam przeprowadzić postępowanie przetargowe – informował Jacek Stolarski podczas ostatniej sesji rady miejskiej (29.01). – Ustaliliśmy, że będą to mieszkania o powierzchni 40-45 metrów kwadratowych z węzłem sanitarnym i kuchnią. Jeszcze nie wiemy, ile lokali powstanie. Natomiast mogę powiedzieć, że porozumieliśmy się z firmą Celsium, dzierżawcą miejskiej kotłowni, w sprawie doprowadzenia ogrzewania do tego obiektu. W związku z tym koszty utrzymania budynku będą nieco niższe – dodał.
Jednocześnie burmistrz przyznał, iż nie widzi sensu budowy kolejnych domów komunalnych i socjalnych poza miastem (takich, jakie znajdują się w Częstoniewie).

A może TBS?
W trakcie tego samego posiedzenia burmistrz oznajmił również, iż pojawił się pomysł budowy kolejnego domu wielorodzinnego w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Plan zakłada budowę kilkudziesięciu mieszkań czynszowych (mieszkania nie są własnością lokatora, choć posiada on do nich większe prawa niż tradycyjny najemca – może np. sprzedać swój udział w TBS-ie). Blok TBS-u mógłby powstać przy ul. Jana Pawła II w Grójcu, naprzeciwko lodowiska.

Mieszkanie Plus
Ale z terenami przy ul. Jana Pawła II gmina ma też nieco inne plany. Na przykład mógłby powstać na nich blok w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. – Zgłosiłem do Krajowego Zasobu Nieruchomości działkę, która mogłaby spełniać wymogi programu Mieszkanie Plus. Gdyby się to udało, lokale powstałyby w 100% z rządowych pieniędzy. My natomiast musielibyśmy przeznaczyć tereny pod budowę – oznajmił 29 stycznia Jacek Stolarski.
Burmistrz dodał również, iż jest możliwość, by przy ul. Jana Pawła II powstał blok trzypiętrowy. – Myślę, że taki obiekt pomieściłby 30-40 lokali – mówi. – Jeszcze nie wiemy, jakie dokładnie warunki miałyby spełniać te lokale. Czekamy na to, aż rząd sprecyzuje swoje oczekiwania – tłumaczy.

Formalności, formalności…
Wzięcie udziału w programie Mieszkanie Plus wiąże się z koniecznością spełnienia przez grójecki samorząd wielu formalności. – Gmina wraz ze Skarbem Państwa powołuje spółkę operatora. Ta spółka buduje te mieszkania i przez 15 lat nimi administruje. Ale będzie ona generowała również koszty, bo przecież nie utrzyma się z zarządzania blokiem – dodał burmistrz.
Jacek Stolarski nie ukrywa jednak, że od zamiarów do czynów droga jest jeszcze daleka.– Na razie gmina ma kontakt z pełnomocnikiem ds. realizacji programu Mieszkanie Plus. Póki co kazali nam czekać, aż „ogarną się”. Sprawa jest ciekawa i nie odpuścimy – zapewnia.
Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja