Kampania wyborcza: start!

Kampania  wyborcza: start!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę tegorocznych wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października, druga zaś – 4 listopada.

Ogłoszenie daty wyborów poprzedziły liczne zmiany w kodeksie wyborczym. Główna zakłada wydłużenie samorządowej kadencji z 4 do 5 lat. Wprowadzono także zasadę dwukadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Nie działa ona jednak wstecz, co oznacza, że nawet wieloletni włodarze będą mogli ubiegać się o reelekcje jeszcze dwukrotnie. Trzecia istotna kwestia to likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach, w których mieszka przynajmniej 20 tys. osób. W przypadku powiatu grójeckiego dotyczy to tylko gminy Grójec, gdzie będzie obowiązywał system proporcjonalny.
Nie zmieni się natomiast liczebność rad gmin, powiatu grójeckiego i sejmiku województwa mazowieckiego. W radzie gminy Grójec zasiądzie 21 osób, w pozostałych – po 15. Radę powiatu grójeckiego będzie tworzyć 21 przedstawicieli, z kolei sejmik – 50 radnych.
Wciąż nie znamy personaliów wszystkich kandydatów ubiegających się o samorządowe mandaty. Pierwsze nazwiska poznamy 16 września, bowiem wtedy mija termin zgłaszania kandydatów na radnych. Natomiast 26 września to ostatni dzień rejestrowania kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Dopiero wówczas wszystkie karty zostaną już oficjalnie odkryte.
Kolejna ważna data to 30 września, kiedy to sporządzony zostanie spis wyborców w danej gminie. Będzie można się do niego dopisać (wniosek o dokooptowanie do spisu należy złożyć do 16 października). Tydzień później, 6 października, zostaną rozwieszone obwieszczenia z listami kandydatów na radnych, prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Kolejne 13 dni to już decydujący czas walki o głosy wyborców. Kampania zakończy się o północy z 19 na 20 października. Wraz z finiszem kampanii nastanie cisza wyborcza.
Głosowanie rozpocznie się 21 października o godzinie 7.00. Zakończy się o 21.00. Jeżeli w danej gminie żaden kandydat na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie zdobędzie w I turze przynajmniej 50% poparcia, dwa tygodnie później odbędzie się II tura. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów.
Poprzednie wybory samorządowe, które odbyły się w 2014 roku, przyniosły tylko jedną zmianę na stanowisku szefa gminy należącej do powiatu grójeckiego. Doszło do niej w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie Barbara Gąsiorowska musiała uznać wyższość Mariusza Dziuby. Pozostałych 9 włodarzy z Belska Dużego, Błędowa, Chynowa, Goszczyna, Grójca, Jasieńca, Mogielnicy, Pniew i Warki pokonało wówczas pretendentów.
Jak będzie tym razem? Już dziś wiemy, że przynajmniej jeden samorząd zmieni gospodarza. Wieloletni wójt Jasieńca Marek Pietrzak ogłosił, że nie zamierza starać się o reelekcję. Wygląda na to, że pozostali burmistrzowie i wójtowie z powiatu grójeckiego zamierzają bronić swojego stanowiska.

Na łamach „Jabłonki” znajdą Państwo najnowsze informacje na temat wyborów samorządowych w powiecie grójeckim i gminie Tarczyn.

Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja