Jak produkować opłacalnie?

Jak produkować opłacalnie?

Rozpoczął się cykl seminariów pt. „Jak zwiększyć opłacalność produkcji sadowniczej?”. Ich organizatorem jest Klaster Polska Natura.

Seminarium odbyło się 13 grudnia w sali Centrum Kultury Lokalnej w Błędowie. Spotkanie otworzył sekretarz gminy Błędów Jacek Adamski, który w swoim krótkim wystąpieniu mówił o znaczeniu produkcji sadowniczej dla naszego regionu.
Wśród prelegentów znaleźli się wiceprezes Klastra Robert Sikora, doradca sadowniczy Adam Fura, specjalistka z dziedziny upraw ekologicznych dr Beata Studzińska oraz Leokadia Trębska z kancelarii brokerskiej Modus.
Robert Sikora w swoim wystąpieniu nawiązywał do tytułu cyklu seminariów. Analizował zagrożenia dla rozwoju branży takie jak zbyt duża ilość jabłek przemysłowych, mówił również o szansach na zwiększenie opłacalności. Jedną z nich – zdaniem Roberta Sikory – jest produkcja jabłek bez pozostałości ŚOR.
Po wiceprezesie Klastra głos zabrał Adam Fura, który podkreślał, jak ważne dla produkcji sadowniczej jest odpowiednie nawożenie. Przypomniał zgromadzonym oczywistą prawdę, że „nic nie dadzą najlepszej jakości drzewka i najsolidniejsze rusztowanie, jeśli wcześniej nie przygotujemy gleby”. Podkreślał przy tym znaczenie nawożenia organicznego.
Kolejna prelegentka dr Beata Studzińska opowiadała o problemach związanymi z prowadzeniem upraw ekologicznych. Poważną przeszkodzą dla zakładania tego typu plantacji są zalegające w glebie pozostałości ŚOR po poprzednich uprawach. Doktor Studzińska wspomniała również, iż obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na ekologiczne owoce i warzywa.  
Z kolei o tym, jak ważna jest kwestia ubezpieczenia upraw, sprzętu i budynków, wchodzących w skład gospodarstwa, mówiła Leokadia Trębska. Przedstawiła również istotę pracy kancelarii brokerskich, które zajmują się fachowym doradztwem ubezpieczeniowym.
Aktualne informacje na temat działalności Klastra Polska Natura znajdą Państwo na fanpage’u stowarzyszenia (facebook.com/klasterpolskanatura/), na stronie internetowej www.amela.pl, a także na łamach „Jabłonki”.
Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja