Z wizytą u przyjaciół

Z wizytą u przyjaciół

W dniach 17-20 sierpnia delegacja z gminy Błędów odwiedziła zaprzyjaźnioną węgierską gminę Gávavencsellő.

Polsko-węgierska współpraca pomiędzy Błędowem a Gávavencsellő trwa od 2017 roku. Umowa stowarzyszeniowa zawarta przez oba samorządy zakłada spotkania, poznawanie, zrozumienie problemów, a przede wszystkim podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w 3 obszarach. Pierwszym jest demokracja lokalna, czyli wymiana cennych doświadczeń samorządowych. Drugi obszar to wymiana dzieci i młodzieży – wyjazdy na Węgry i wizyty węgierskich przyjaciół w Polsce są doskonałą okazją do poznania kultury, historii i języka. Trzecim polem współdziałania jest współpraca w zakresie kultury, sportu i turystyki. Dzięki temu nasza gmina może być promowana na Węgrzech, zaś Gávavencsellő w Polsce. Możemy również uczestniczyć w lokalnych świętach.
W tym roku węgierska delegacja gościła w Błędowie, podczas Pikniku w Błędowskich Sadach. Mogliśmy wówczas podziwiać występy zespołu młodzieżowego prezentującego węgierskie tańce ludowe, a także wysłuchać koncertu zespołu składającego się z opiekunek społecznych z Gávavencsellő.
Podczas sierpniowej wizyty na Węgrzech nasza delegacja, złożona z radnych, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy oraz orkiestry OSP Błędów wzięła udział w dwóch ważnych wydarzeniach: Dniu Św. Stefana (pierwszego króla Węgier) oraz Święcie Ziemniaka (region Gávavencsellő słynie z produkcji tego warzywa). Dumą napawa fakt, że orkiestra OSP Błędów wystąpiła podczas obu tych uroczystości. Koncert naszych muzyków został przyjęty przez Węgrów z aplauzem.
Dzięki uprzejmości zastępczyni burmistrza Gávavencsellő Miklósne Csisztu nasza delegacja zwiedziła Gávavencsellő, a także Tarcal i Tokaj, znajdujące się w sercu historycznego regionu słynącego z produkcji doskonałych win.
Pobyt na Węgrzech przyczynił się do zacieśnienia współpracy. W trakcie rozmów Jacka Adamskiego, sekretarza gminy, z samorządowcami z Gávavencsellő omówiono wspólne projekty z możliwością pozyskania wsparcia finansowego.

UG Błędów

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja