Dziękujemy za wolność, dziękujemy za plony

Dziękujemy za wolność, dziękujemy za plony

11 listopada gmina Błędów świętowała 100-lecie niepodległości. Tego dnia mieszkańcy dziękowali także za tegoroczne plony.

Był to wspaniały, niezapomniany, pełen dumy i wzruszeń dzień dla społeczności tworzącej gminę Błędów. Święto rozpoczęło się mszą święta w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Błędowie. Mieszkańcy uczestniczący w liturgii dziękowali za plony, a także modlili się w intencji ojczyzny. Pięknie prezentowały się kosze dożynkowe pełne owoców ustawione przy ołtarzu. Kompozycje przygotowali mieszkańcy poszczególnych miejscowości tworzących błędowską parafię.
Na zakończenie mszy świętej proboszcz parafii w Błędowie ks. Leszek Bruliński podziękował za współpracę wójtowi Markowi Mikołajewskiemu, który w listopadzie przestał być szefem błędowskiego samorządu. Wójt z rąk duszpasterza otrzymał obraz Matki Boskiej Błędowskiej. Były ciepłe słowa, uściski, a nawet łzy wzruszenia.
Po mszy świętej na plac przy kościele przybyli marszałek Józef Piłsudski (jego rolę odegrał Włodzimierz Malczewski) oraz gospodarz gminy Marek Mikołajewski. Marszałek wraz z uczniem Publicznej Szkoły Podstawowej im. 11 listopada 1918 roku w Gołoszach wyrecytował „Katechizm polskiego dziecka”, a następnie w towarzystwie Krzysztofa Jasińskiego, komendanta gminnego OSP, dokonał przeglądu zastępów OSP, a także pocztów sztandarowych. Wygłosił również patriotyczne przemówienie i przywołał pamięć obrońców ojczyzny z gminy Błędów podczas Apelu Poległych.
Po marszałku na mównicy pojawiła się Wiktoria Bachowicz, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Gołoszach, która wyrecytowała wiersz „Listopadowe urodziny”. Przemawiał też wójt Marek Mikołajewski, który podkreślił znaczenie wolności Polaków w kontekście tragicznych wydarzeń historycznych, jakich doświadczył nasz naród.
Kolejnym symbolicznym momentem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Potem na znak pokoju w niebo wzbiło się 100 białych gołębi. Uroczyste obchody zakończyła defilada ulicami Błędowa.
Samorząd Błędowa serdecznie dziękuje mieszkańcom i gościom naszej gminy za udział w uroczystościach 11 listopada. Wielkie podziękowania również dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Urząd Gminy Błędów


Ostatnio zmienianyponiedziałek, 19 listopad 2018 21:20
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja