Ukochany kraj

Ukochany kraj

Patriotyczny koncert w Publicznej Szkole Podstawowej im. Stanisława Fiedorowicza w Lipiu.

18 listopada to dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci, a to dzięki przepięknemu koncertowi zorganizowanemu w Publicznej Szkole Podstawowej im. St. Fiedorowicza w Lipiu. Uroczystość została przygotowana w celu uczczenia 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czasie koncertu swoją obecnością zaszczycili nas: Mirosław Jakubczak – wójt gminy Błędów, Jacek Adamski wraz z małżonką, ksiądz Ewaryst Tomasiewicz, nauczyciele, uczniowie i społeczność lokalna. Jednak najważniejszymi, honorowymi gośćmi byli: Tadeusz Jarosz pseudonim ,,Topacz” oraz Henryk Piotrowski pseudonim ,,Edek” – uczestnicy Powstania Warszawskiego. Polscy bohaterowie, którzy walczyli i narażali swoje życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Odważni, niezłomni panowie, w emocjonujący sposób opowiadali o walce, codziennych trudach, okrucieństwie okupanta, wierze i nadziei oraz o wyzwoleniu. Ich niezwykle wzruszające opowieści sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza.
Powstańcy wypowiadali się między poszczególnymi częściami koncertu, który zatytułowany został ,,Ukochany kraj”. Pierwsza część przygotowana była przez uczniów, druga głownie przez absolwentów i ,,przyjaciół” naszej szkoły.
W pierwszej części, która rozpoczęła się polonezem ,,Pożegnanie ojczyzny” M. K. Ogińskiego – zagranym na skrzypcach i akordeonie, mogliśmy podziwiać dzieci z oddziału przedszkolnego, uczennicę klasy trzeciej oraz uczniów ze starszych klas. Najmłodsi, w  urzekającej i wdzięcznej piosence, wyjaśnili, że ,,niepodległość to polski dom, polska szkoła”. Następnie Wiktoria Bachowicz recytowała wiersz, który już wcześniej prezentowała podczas gminnych obchodów tej ważnej, historycznej rocznicy. Uczniowie z klasy siódmej i ósmej wystąpili w patriotycznym przedstawieniu, prezentując swoje zdolności aktorskie i wokalne. 
Drugą główną część koncertu przygotował Dariusz Bachowicz. Prowadziły ją Ola Dębowska i Milena Serafin – uczennice klasy ósmej. W tej części śpiewano znane, polskie pieśni: patriotyczne i nie tylko. Mogliśmy podziwiać występy solowe, chór, piękną grę na instrumentach oraz taniec.
W przygotowanie uroczystości zaangażowanych było mnóstwo osób. Bez nich jego atmosfera nie byłaby tak doniosła i szczególna. Zagrali, zaśpiewali i zatańczyli dla nas Magdalena Kuś, Renata Rupiewicz, Anna Witczak, Magdalena Łukasiak, Elżbieta Rupiewicz, Małgorzata Słomka, Danuta Sokołowska, Katarzyna Skarzyńska, Hanna Rybak, Mariola Noga, Artur Jeżewski,  Dominik Melon, Patryk Sokołowski, Dariusz Trójkowski, Dariusz Bachowicz, Sylwester Nowocin, Janusz Sakowski, Dariusz Mamiński, Maja Skarzyńska. Uczniów przygotowywali nauczyciele: Agata Gawryła, Halina Rabi, Monika Dawiczewska, Dariusz Bachowicz. Anna Stokowska, z uczennicami należącymi do Koła Wolontariatu, przygotowała kotyliony, które otrzymali przybyli goście. Niezawodne, jak zawsze, mamy naszych uczniów przygotowały pyszne ciasta. Artur Pietrzak i Daniel Skarzyński zajęli się przywiezieniem i odwiezieniem naszych szczególnych gości.
Na zakończenie pani dyrektor Janina Bachowicz podziękowała wszystkim zaangażowanym, a pan Mirosław Jakubczak wygłosił przemówienie, w którym wyraził uznanie dla trudu włożonego w przygotowanie koncertu. Najważniejsi goście, powstańcy – zostali obdarowani kwiatami, których kolory odpowiadały naszym barwom narodowym. Pozostali uczestnicy koncertu otrzymali biało–czerwone długopisy z napisem: ,,100 lat Niepodległej Polski”.
To spotkanie było niezwykłą lekcją patriotyzmu. Widoczny był on w muzyce, odświętnych dekoracjach, a szczególnie w opowieściach powstańców, którym jeszcze raz, bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie. Jesteśmy dumni, że tacy ludzie walczyli za naszą wolność!
                                          

Anna Pawlak

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja