Chcą kodu 05-600

Chcą kodu 05-600

GRÓJEC: Mieszkańcy jednej z miejscowości chcą zmiany kodu pocztowego na grójecki.

Mieszkańcy podgrójeckiego Falęcina chcą zmiany kodu pocztowego, tak by obsługa korespondencji prowadzona była przez Pocztę Polską w Grójcu. Odkąd sięgają pamięcią, „przypisani byli” do Jasieńca.
W ocenie mieszkańców Falęcina, centrum życia mieszkańców zlokalizowany jest w Grójcu i także tutaj chcieliby załatwiać sprawy związane z korespondencją. Dodatkowo tutejszy Urząd Pocztowy ma bardziej elastyczne godziny pracy.
– Ułatwiłoby nam to życie – mówi Władysław Michalik, sołtys Falęcina, pomysłodawca inicjatywy.  – Mieszkańcy pracują w Grójcu, tutaj uczą się również nasze dzieci. Dużo sprawniej byłoby odbierać listy, niżeli jeździć specjalnie do Jasieńca.
Sołtys zwraca uwagę na krótkie godziny otwarcia filii Poczty Polskiej zlokalizowanej w budynku Urzędu Gminy w Jasieńcu (do godz. 16.00), w Grójcu jest ona czynna sześć dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00, a w sobotę od 8.00 do 14.00.
Mieszkańcy Falęcina o wsparcie inicjatywy zwrócili się do władz Grójca.
– Spotkaliśmy się w tej sprawie z naczelnikiem urzędu pocztowego w Grójcu – mówi Jarosław Rupiewicz, zastępca burmistrza Grójca. – Czekamy na odpowiedź z centrali, czy istnieje możliwość zmiany kodu pocztowego, a tym samym miejsca obsługi korespondencyjnej.
W podobnej sytuacji są mieszkańcy Pabierowic, drugiej miejscowości administracyjnie należącej do gminy Grójec, natomiast obsługiwanej przez filię Poczty Polskiej w Jasieńcu. Zajmą jednak stanowisko w tej sprawie dopiero w chwili, gdy poznają zdanie Poczty Polskiej.
– Zmiana kodu pocztowego będzie wiązała się z potrzebą aktualizacji danych adresowych w wielu instytucjach – mówi Agnieszka Pruszkowska, sołtys Pabierowic. – Wrócimy do rozmów, gdy zapadną jakieś decyzje administracyjne. Będę chciała, aby zadecydowała większość mieszkańców naszej miejscowości.
Kod pocztowy, inaczej pocztowy numer adresowy (PNA), to ciąg cyfr ułatwiający sortowanie przesyłek. Jak się okazuje, zmiana kodu pocztowego, tak jak zmiana gminy, nie wywołuje konieczności wymiany dokumentów takich jak: dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy prawo jazdy – miejsce zamieszkania się bowiem nie zmienia.
Zmiana kodu wymaga jednak konieczności powiadomienia o zmianie PNA wszystkich potencjalnych nadawców przesyłek (instytucji, urzędów, banków, osób prywatnych) gdyż zgodnie z §6 ust.3 regulaminu świadczenia usług pocztowych prawidłowy kod pocztowy jest integralnym elementem adresowania przesyłki – w przypadku błędnego PNA przesyłkę należy zwrócić nadawcy.
Zmiana kodu pocztowego wiąże się także z kosztem aktualizacji rejestru KRS i wymianą pieczątek adresowych.

 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja