Powiat grójecki moja mała ojczyzna

Powiat grójecki moja mała ojczyzna

IV edycja tej Olimpiady odbyła się 15 listopada 2019r.  pod honorowym patronatem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Uczestnikami Olimpiady byli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych powiatu grójeckiego: Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu, Zespołu Szkół  w Grójcu, Liceum Ogólnokształcącego w Warce, Zespołu Szkół w Warce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi oraz przedstawiciele organizatorów Zespołu Szkół w Jasieńcu.

Nadrzędny celem konkursu jest poznawanie historii małej ojczyzny, ochrona dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej  poprzez organizowanie olimpiady w różnych urokliwych miejscach naszego regionu. W ubiegłym roku takim miejscem był Pałac w Małej Wsi, a tym Pałac w Winiarach. Obchody 101 rocznicy  Odzyskania Niepodległości, kształtowanie patriotycznej postawy młodego człowieka, kultywowanie tradycji, nawiązywanie do korzeni to wartości, którym  przyświeca Olimpiada. Pomysłodawczynie tego przedsięwzięcia  to Aneta Lewandowska oraz Anna Górecka z Zespołu Szkół w Jasieńcu, które po raz czwarty przygotowały  i zorganizowały Olimpiadę. W muzeum im. Kazimierza Pułaskiego 23 uczestników o godz. 1000  rozpoczęło zmagania konkursowe rozwiązując test wielokrotnego wybory z jedną prawidłową odpowiedzią. Pytania nie były łatwe, jak przystało na Olimpiadę i nawiązywały w tym roku do  historii, życia i działalności Kazimierza Pułaskiego  i miejsca  skąd się wywodził.
Uczniowie mogli oprócz rywalizacji podziwiać wspaniałe i urokliwe wnętrza Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce. Podczas przerwy, w oczekiwaniu na wyniki uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej bohatera walczącego o wolność naszą i waszą. Pan Karol Kucharski w ciekawy sposób   przedstawił młodzieży działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych AP. Przez lata muzeum zgromadziło eksponaty związane z takimi postaciami jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski. 

Komisja Olimpiady po sprawdzeniu prac egzaminacyjnych odtajniła dane uczniów i wyłoniła 3 finalistów. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w obecności pani Doroty Nowak-Michałowskiej Dyrektora Zespoły Szkół w Jasieńcu oraz pani Iwony Stefaniak  Dyrektora Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
I miejsce – Mateusz Horosz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi
II miejsce – Aleksandra Krzyżanowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Nowej Wsi
III miejsce – Adam Siedlecki z Zespołu Szkół w Jasieńcu.
Cenne nagrody rzeczowe ufundowali:
- pan  Norbert Jasieński właściciel TRANS-ŻWIR JASIŃSKI
- pan Michał Janus właściciel   JANUS MATERIAŁY BUDOWLANE.
Wszyscy uczestnicy Olimpiady za zaangażowanie i wiedzę otrzymali słodkie upominki.
Serdeczne podziękowania składamy  pani Dyrektor Iwonie Stefaniak oraz pracownikom muzeum za pomoc oraz wsparcie merytoryczne
w organizacji IV edycji Olimpiady Powiat Grójecki Moja Mała Ojczyzna.

Opiekunowie olimpiady:
Anna Górecka
Aneta Lewandowska

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja