Obniżki na zachętę

Obniżki na zachętę

Odważna decyzja pani wójt i radnych. Postanowili o znacznych obniżkach stawek podatku od niektórych środków transportowych. Czy gminie będzie się to opłacać?

W Jasieńcu mamy do czynienia z dość rzadką sytuacją. W kryzysowych czasach, gdy gminy rozpaczliwie poszukują pieniędzy i przez to podnoszą stawki podatków lokalnych, jasienieccy samorządowcy zdecydowali o obniżce opłat za niektóre rodzaje środków transportowych.

Wpływy stopnieją
Oczywiście decyzja o obniżce nie pozostanie bez wpływu na przyszłoroczny budżet gminy. Samorząd musi liczyć się z tym, że dochody z tytułu podatku od środków transportowych zmniejszą się o około 130 tys. zł.
Przy Wareckiej 42 (pod tym adresem działa jasieniecki urząd) liczą jednak, że w dłuższej perspektywie czasu obniżka podatków zacznie przynosić zyski. Założenie jest dość proste – chodzi o to, by dużo niższymi stawkami w porównaniu do innych gmin zachęcić przedsiębiorców z branży transportowej do rejestrowania swojej działalności gospodarczej na terenie gminy Jasieniec.
– Na terenie gminy Jasieniec działają firmy posiadające duże ciężarówki. Te przedsiębiorstwa są jednak często zarejestrowane na terenie innych gmin, gdzie podatki od środków transportowych są znacznie niższe – mówi Marta Cytryńska, wójt gminy Jasieniec. – Chcemy zachęcić przedsiębiorców, by rejestrowali firmy u nas i u nas płacili podatki. Tym bardziej, że te samochody i tak jeżdżą po naszych drogach – dodaje pani wójt. 

Ponad 1 tys. zł mniej
Jak wspomnieliśmy, obniżki będą znaczne. Na przykład opłata za trzyosiowe auto z zawieszeniem pneumatycznym (lub równorzędnym) ważące minimum 25 ton wyniesie 1500 zł. Do tej pory właściciel takiego samochodu musiał liczyć się wydatkiem w wysokości 2646 zł.
Niemal o tysiąc złotych, z 2342 zł do 1382 zł, „spadnie” stawka podatku za 2-osiowy ciągnik siodłowy z zawieszeniem pneumatycznym ważący co najmniej 31 ton.
Obniżki dotyczą też naczep i przyczep o wadze od 12 do 38 ton oraz powyżej 38 ton. W obu przypadkach stawkę ustalono na poziomie 1008 zł. Wcześniej dla lżejszych naczep i przyczep oplata wynosiła 1782 zł, zaś dla cięższych – 2202 zł.
Stawki podatku za pozostałe rodzaje środków transportowych w 2020 roku radni ustalili na tym samym poziomie co w 2019.
Za nowymi stawkami zagłosowało 14 radnych. Przeciw był tylko Sylwester Janota. 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja