Wjazd kontrolowany

fot.auto.wprost.pl fot.auto.wprost.pl

W tym roku sieć fotoradarów powiększy  się o 26 urządzeń. Jedno z nich będzie pilnowało przestrzegania przepisów przy południowym wjeździe do Grójca.

W drugiej połowie stycznia Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) podał listę 26 miejsc, w których zostaną zamontowane nowe fotoradary. Jak się okazuje, jedna z takich pułapek na kierowców przekraczających prędkość będzie ustawiona w Grójcu, a dokładniej przy ul. Mogielnickiej (na wysokości zakładu energetycznego).

Analizy ITS
Dlaczego akurat jako nową lokalizację fotoradaru wybrano ulicę Mogielnicką? Jak podaje portal transport-publiczny.pl, umiejscowienie urządzenia wynika z analiz Instytutu Transportu Samochodowego (to ta instytucja wskazała, gdzie powinny stanąć urządzenia). – Badania pokazały, że 58 proc. kierowców przekracza prędkości na autostradach, a aż 84 proc. przejeżdżając przez wsie i małe miejscowości. 75 proc. przekracza dozwolone limity prędkości, a 45 proc. łamie limit i jeździ o więcej niż 10 km. Za to w miejscach fotoradarów tylko 2 proc. kierujących przekracza ograniczenia o więcej niż 10 km/h – powiedział Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, dla portalu transport-publiczny.pl.
Według Rafał Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, urządzenia mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. – Wzmocnimy bezpieczeństwo na kolejnych odcinkach polskich dróg poprzez instalację 26 fotoradarów – stwierdził. – 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach to element komponentu większego przedsięwzięcia. Pozostałe komponenty, to instalacja w późniejszym terminie, od roku 2021 kamer na skrzyżowaniach świetlnych, na przejazdach kolejowych oraz wymiana tych fotoradarów które w tej chwili pracują i są wyeksploatowane.

Maszynki do zarabiania
Lokalizacja urządzenia budzi dość jednak negatywne odczucia wśród zmotoryzowanych grójczan. Jak powiedział nam pan Michał, kierowca z kilkunastoletnim doświadczeniem, „fotoradar w tym miejscu będzie jedynie maszynką do zarabiania pieniędzy”. Jego zdaniem, jeśli sprzęt rzeczywiście miałby służyć poprawie bezpieczeństwa, powinien być zamontowany przy szkole lub tam, gdzie są przejścia dla pieszych, a nie ma sygnalizacji świetlnych.
3 spośród 26 nowych fotoradarów staną przy drogach na Mazowszu. Oprócz Grójca urządzenia będą strzec przestrzegania ograniczeń prędkości na warszawskim Ursusie (przy Al. Jerozolimskich 249) oraz w Łazach (przy Alei Krakowskiej).
Portal transport-publiczny.pl, podaje jeszcze jedną ciekawą informację dotyczącą planowanych fotoradarów. Urządzenia będą miały tzw. tolerancję 11 km/h. Oznacza to, że zdjęcie i mandat przyjdą do kierowcy jadącego minimum 61 km/h.
Na terenie gminy Grójec funkcjonuje już jeden fotoradar. Znajduje się on przy krajowej „50” w Janówku.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja