Rozwaga i zdrowy rozsądek

Rozwaga i zdrowy rozsądek

Rozmowa z wójtem gminy Błędów, Mirosławem Jakubczakiem.

Cała Polska walczy z koronawirusem. Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w gminie Błędów?
Do momentu, w którym rozmawiamy (20 marca – red.), w naszej gminie nie odnotowano przypadku zarażenia koronawirusem. Jednak kilka osób, które niedawno przebywały w krajach, gdzie jest duże niebezpieczeństwo zakażenia, przechodzi domową kwarantannę pod okiem policji i Sanepidu. Z informacji, jakie do mnie docierają, nic nie wskazuje, aby były one nosicielami koronawirusa. Dodam, że jesteśmy w regularnym kontakcie z Sanepidem i na bieżąco otrzymujemy raporty o tym, jak wygląda sytuacja w gminie Błędów pod kątem epidemiologicznym.

A jak wygląda zabezpieczenie przed koronawirusem w Urzędzie Gminy?
Stosujemy się do zaleceń służb sanitarnych. Dezynfekujemy klamki i inne przedmioty, których dotykają ludzie.  Wyposażyliśmy się w maski i rękawiczki. Udało nam się też zdobyć kombinezony, które przekazaliśmy ochotniczym strażom pożarnym oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Co z obsługą interesantów w Urzędzie Gminy?
Interesanci, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą chodzić po Urzędzie Gminy. Osoby, które muszą załatwić sprawę osobiście, są obsługiwany w korytarzu, pojedynczo. Pozostali mogą uzyskać informacje i pomoc telefonicznie lub przez internet.

W trakcie realizacji jest budowa drogi w kierunku Sadurek. W toku są też kwestie formalne typu projekty, pozwolenia itp. Czy wszystko zostało w tej chwili wstrzymane?
Prace przy budowie drogi trwają bez większych zakłóceń. A jeśli chodzi o pozostałe sprawy, to w miarę możliwości staramy się je realizować. Większość rzeczy uzgadniamy telefonicznie lub mailowo. Póki co nie mam informacji, aby jakieś terminy zostały przesunięte.

Czy ze względu na epidemię tegoroczna Pikniku w Błędowskich Sadach zostanie odwołana? 
Bardzo mocno zastanawiam się nad odwołaniem Pikniku. Na pewno będę o tym dyskutował z radnymi. Wiele zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja. Gdyby udało się opanować sytuację, być może uda się zorganizować tę imprezę. Jednak myślę, że najprawdopodobniej Piknik w tym roku nie odbędzie się.

Czy chce Pan w tych trudnych momentach powiedzieć coś jeszcze mieszkańcom gminy?
Przede wszystkim proszę o rozwagę, o zdrowy rozsądek i o zachowanie wszelkiego rodzaju środków ostrożności. Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od tego, czy będziemy stosowali się do zasad higieny. Każda osoba, która podejrzewa, że może mieć koronawirusa, powinna zgłosić się do Sanepidu lub do szpitali epidemiologicznych. Odpowiednie służby przeprowadzą testy i udzielą niezbędnej pomocy. 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja