Wirus nie ma nóg, przenosimy go sami! Zostańmy w domach!

Wirus nie ma nóg, przenosimy go sami!  Zostańmy w domach!

Stało się to, czego obawialiśmy się najbardziej od chwili, kiedy wybuchła epidemia. Koronawirus dotarł również do Nowego Miasta nad Pilicą, powiatu grójeckiego i to z dużą siłą. Biorąc pod uwagę, że Nowe Miasto nad Pilicą jest małą gminą, to liczba zachorowań jest wysoka i w najbliższych dniach można spodziewać się jej wzrostu. Z oficjalnych informacji wynika, że źródłem zakażenia była pacjentka nowomiejskiego szpitala, która z objawami niewydolności oddechowej została przyjęta na oddział.

Zarażony został personel szpitala, zarażeni zostali pacjenci, słyszymy o przypadkach zarażenia wśród rodzin. Personel medyczny szpitala został zdziesiątkowany, a pacjentami trzeba się zająć.  W tych trudnych dniach, razem z innymi koleżankami pielęgniarkami, lekarzami, salowymi pomagaliśmy w opiece nad pacjentami. Nie było nas wielu, ponieważ większość personelu jest nieobecna m.in. z powodu choroby, kwarantanny. Nie było łatwo... Na wysokości zadania stanęły również m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, Policja, Straż. Może pewne zdarzenia były nieuniknione, ale czy ich konsekwencje mogły być mniej dotkliwe?
Dzisiaj jest czas, abyśmy wspólnie, solidarnie i odpowiedzialnie walczyli z wirusem, tak by się nie rozprzestrzeniał. Wirus nie ma nóg, przenosimy go sami! Teraz najważniejsze jest to, aby osoby objęte kwarantanną, izolacją czy nadzorem epidemiologicznym przestrzegały wszystkich zasad i stosowały się do obowiązujących zaleceń. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby, to  najskuteczniejsza forma walki z wirusem! Musimy mieć świadomość, że na szali jest życie i zdrowie innych osób, naszych rodzin, sąsiadów, koleżanek i kolegów! Podczas kwarantanny obowiązuje:  bezwzględny zakaz opuszczania miejsca jej odbywania, choćby na chwilę - do sklepu, kiosku, na spacer z psem. Kontrola osób objętych kwarantanną odbywa się przynajmniej raz na dobę. Odbywanie kwarantanny oznacza w szczególności, że taka osoba nie może odebrać paczki od listonosza, otworzyć drzwi i odebrać jedzenia na wynos od dostawcy. Nieprzestrzeganie wymogów kwarantanny obwarowane jest sankcją w postaci mandatu karnego w wysokości 5 000 zł. Burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą informuje na stronie Urzędu Gminy, że jeśli ktoś chce skorzystać z pomocy w dostarczaniu żywności, środków higieny, to wsparcia udziela nowomiejska Pomoc Społeczna, Straż oraz Policja.  Numery telefonów komórkowych, pod którymi można zgłaszać się po pomoc, znajdziecie Państwo na stronie internetowej Urzędu Gminy: pomoc społeczna - 501 651 728, Zarządzanie Kryzysowe 666 690 909, również Pan Burmistrz podał swój numer telefonu.  Można także poprosić telefonicznie o zrobienie zakupów i zostawienie paczki z zakupami na wycieraczce kogoś z rodziny lub przyjaciół, tak by unikać osobistego kontaktu.
Pamiętajmy, że w sytuacji zaobserwowania u siebie objawów choroby m.in.: wysokiej gorączki, duszności, kaszlu, trudności z oddychaniem, bólu mięśni należy niezwłocznie zawiadomić telefonicznie (nie osobiście!) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, której pracownicy poinstruują, co robić w takiej sytuacji.  W sytuacji podejrzenia zarażania jesteśmy kierowani do najbliższego szpitala zakaźnego!  Nie do któregokolwiek szpitala, nie do przychodni, nie do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, nie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  tylko na właściwy oddział zakaźny. Kontakt telefoniczny do stacji sanitarno-epidemiologicznej w naszym powiecie:  w godzinach pracy 48 664 22 58, po godzinach pracy 696 045 846. Można również zadzwonić na całodobową infolinię NFZ: 800-190-590, gdzie uzyskamy informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa.
Dziękuję za dotychczasową Państwa postawę i przestrzeganie zasad. Proszę również, o nieukrywanie faktu kontaktu z zarażonym, bo to naraża na ryzyko kolejne osoby, a w sytuacji rozwoju choroby i tak wyjdzie na jaw! Zostańmy w  domach, stosujmy się do zaleceń. Nie hejtujmy i nie piętnujmy chorych, którzy mieli to nieszczęście, że zastali zarażeni tą chorobą. To mogło i może spotkać każdego z nas. Zachowajmy spokój, ale również ostrożność i odpowiedzialność. Wierzących proszę o modlitwę.

Anna Steczkowska
Radna Rady Powiatu GrójeckiegoPowrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja