Muzyczny symbol na 620-lecie

Muzyczny symbol na 620-lecie

Jeszcze nie wszyscy nowomiejszczanie wiedzą, że miasto ma swój hejnał. Pierwszy raz zabrzmiał on z ratuszowego zegara z końcem czerwca.

Inicjatorem powstania hejnału jest Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta nad Pilicą przy współpracy z nowomiejskim samorządem. Pomysł narodził się dwa lata temu, a 620-lecie miasta stało się idealną okazją do wcielenia go w życie.
– Podczas jednego ze spotkań towarzystwa przedstawiłem swoją propozycję burmistrzowi i przewodniczącemu, którzy nie ukrywam, że od razu zainteresowali się pomysłem – mówi Zygmunt Kalisiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowego Miasta nad Pilicą, pomysłodawca hejnału. – Samorząd jest zawsze otwarty na nasze propozycje.
Utwór wygrywany jest minutę po 12.00 w południe. Najpierw następuje bicie zegara, potem odrywany jest fragment utworu „Souvenir de Marylin”, nowomiejski hejnał autorstwa jednego z kuracjuszy funkcjonującego przed laty w Nowym Mieście nad Pilicą Zakładu Przyrodoleczniczego doktora Jana Bielińskiego.
– Dwa lata temu jeden z członków towarzystwa natrafił na partyturę tego utworu – opowiada Kalisiński – W związku z tym, że jego autorem jest kuracjusz z mieszczącego się w mieście niegdyś zakładu, doskonale wpisuje się on w historię naszego miasta.
Inicjator hejnału przekazał partyturę łódzkiej filharmonii, która wykonała nagranie na pianino oraz skrzypce. Hejnał zawiera refren utworu wykonany na trąbce. Kompozycję muzycznego symbolu Nowego Miasta nad Pilicą uzupełniły bijące dzwony.
– W normalnych warunkach uruchomienie hejnału połączone byłoby z symbolicznym wydarzeniem, jednak z uwagi na pandemię został on włączony z końcem czerwca – mówi Mariusz Dziuba, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą.
Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta nad Pilicą bierze aktywny udział w organizacji tegorocznego jubileuszu miasta, 620 – lecia nadania praw miejskich oraz 60-lecia muzeum. Z powodu koronawirusa obchody mają nieco inny kształt.
– Bardziej idziemy w stronę wydarzeń kameralnych, jak chociażby koncerty przy tężni – mówi Jacek Zakrzewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Mieście nad Pilicą.
Komitet obchodów rocznicy zaplanował spotkania historyczne, wystawy w tutejszym muzeum, konkurs na najciekawsze zdjęcie wykonane przed 1965r przedstawiające Nowe Miasto i jego mieszkańców, konkurs fotograficzny ,,Uchwyć klimat Nowego Miasta” , a także cykl koncertów przy tężni, w przypałacowym parku, podczas których w wakacyjne niedzielne popołudnia prezentowana jest muzyka: rockowa, piosenka poetycka, folklor oraz spektakl dla dzieci.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja