Wskrzeszanie tradycji

Wskrzeszanie tradycji

Wierni z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Lipiu oraz licznie przybyli goście 19 lipca modlili się podczas odpustu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Tegoroczne uroczystości uświetniły trzy niezwykłe koncerty, wykład o historii Lipia oraz produkty kulinarne autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich Manchatan z Machnatki Parceli.

Duchowe przygotowania do odpustu rozpoczęły się już w piątek 10 lipca. Od tego dnia, codziennie, aż do 17 lipca, w kościele odbywała się Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej. Poprowadzili je kolejno: mieszkańcy Ziemięcina, mieszkańcy Trzylatkowa Małego i Trzylatkowa Parceli, pan organista Dariusz Bachowicz wraz z chórem, mieszkańcy Wilkonic, mieszkańcy Ginetówki, mieszkańcy Lipia, mieszkańcy Cesinowa Las, mieszkańcy Głudnej i Cesinów Głudnej oraz mieszkańcy Machnatki.

Gitarzyści na scenie
Uroczystości odpustowe zainaugurowały tradycyjne godzinki ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, a po nich – msza święta o godzinie 9. Tuż po nabożeństwie na terenie parafialnym odbył się koncert młodzieży uczęszczającej na lekcje gitary prowadzone przez Macieja Marczaka (Gitara od zera). Co warte podkreślenia, niektórzy z adeptów tego instrumentu jeszcze kilka miesięcy temu w ogóle nie umieli grać. Ale dzięki własnej wytężonej pracy i dobremu nauczycielowi wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Warto dodać, że nauka współfinansowana jest ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Istota szkaplerza
O 11:20 wierni zgromadzili się w świątyni na różańcu, a punkt 12 rozpoczęła się msza święta z procesją. Podczas homilii ks. ojciec Andrzej Żyłka z zakonu karmelitów wspomniał między innymi o historii i cudownej mocy szkaplerza karmelitańskiego, będącego nawiązaniem do opiekuńczego płaszcza Maryi, którym otacza ludzi szukających u Niej pomocy.

Wskrzeszanie tradycji
Po mszy świętej organizatorzy uroczystości powitali gości odpustu. Wśród nich znaleźli się ks. Wiesław Kądziela, kompozytor (m.in. pieśń Panie dobry jak chleb), wykładowca muzyki liturgicznej i fonetyki w warszawskim seminarium, a także członek redakcji Mszy świętej radiowej nadawanej przez Program I PR, ks. Walenty Królak Proboszcz Parafii Św. Augustyna na Nowolipkach w Warszawie, o.  Andrzej Żyłka, karmelita, ks. Marcin Szyłejko, neoprezbiter, Marzena Rosołowska z zarządu powiatu grójeckiego, Agnieszka Żukowska z biura promocji Starostwa Powiatowego w Grójcu, radny powiatu grójeckiego Wojciech Wojtczak, wójt gminy Błędów Mirosław Jakubczak oraz sekretarz gminy Błędów Jacek Adamski.
W swoim przemówieniu wójt gminy Błędów podkreślił istotę tradycji odpustowych, zaś Marzena Rosołowska odczytała list starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka. ”Gratuluję inicjatywy, której ideą było zaznajomienie mieszkańców z lokalną historią i tradycją ludową oraz wskrzeszenie tradycji lipskiego odpustu. Jestem przekonany, że wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz powiatowych uroczystości i będzie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu grójeckiego” – napisał starosta grójecki.

Historia ma łączyć
Bardzo dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się koncert orkiestry dętej OSP Lipie. Strażacy zagrali kilkanaście utworów, tj, „Ballada” z serialu 07 – zgłoś się, czy „Mahna de Carnaval” Luiza Bonfa, a pomiędzy nimi Joanna Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Bezbłędna Gmina Błędów, opowiadała o historii oraz obecnej działalności lipskiej straży pożarnej.
Publiczność urzekł też regionalista dr Remigiusz Matyjas, który przez 40 minut z pasją opowiadał o znakomitej historii Lipia, m. in. o jednym z największych mieszkańców tej ziemi Tomaszu Nocznickim, o tutejszym majątku, o zakonnikach i księżach. A na zakończenie zwrócił się do zgromadzonych z pięknym przesłaniem, według którego „historia powinna nas łączyć, a nie dzielić”.

Duma okolicy
Zwieńczeniem obchodów odpustu był koncert uwielbieniowy w wykonaniu Scholi Cordis, którą prowadzi Izabela Sokołowska. Schola to duma parafii i całej gminy Błędów. Koncert współprowadziła młodzież ze scholi z Błędowa.
Po występie zgromadzeni modlili się do Matki Bożej Szkaplerznej podczas Apelu Jasnogórskiego.
Organizatorami tegorocznego odpustu był proboszcz parafii w Lipiu ks. Ewaryst Tomasiewicz oraz lokalne Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów. ( z Dominikiem Góreckim i Pawłem Sokołowskim na czele). W przygotowanie uroczystości zaangażowali się też członkowie rady parafialnej, parafianie, ministranci, bielanki, Schola Cordis oraz Urząd Gminy Błędów. Podczas odpustu odbyła się zbiórka pieniędzy dla Stowarzyszenia Przyszłość Naszych Dzieci, działająego na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Udało się zgromadzić 2066 zł.

Podziękowania
Organizatorzy z całego serca dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji odpustu. Słowa wdzięczności kierują do Urzędu Gminy Błędów na czele z wójtem Mirosław Jakubczakiem, orkiestry OSP Lipie prowadzonej przez pana Ryszarda Sygnarka, strażaków z OSP Lipie, Arkadiusza i Rafała Leguckich, koordynujących scholę z Błędowa, Kacpra Krzyżanowskiego, który zapewnił oprawę dźwiękową wydarzenia, Wiesława Ciechomskiego, który przygotował fotorelację, dr. Remigiusza Matyjasa, Macieja Marczaka, Koła Gospodyń Wiejskich Manchatan z Machnatki Parceli oraz darczyńców, którzy wspomogli finansowo wydarzenie.
Specjalne podziękowania należą się Starostwu Powiatowemu w Grójcu, które udzieliło Stowarzyszeniu Bezbłędna Gmina Błędów dofinansowania na organizację odpustu. Niestety, ze względu na zagrożenie koronawirusem organizatorzy zostali zmuszeni do rezygnacji z niektórych punktów koncertu. Mimo to od przedstawicieli Starostwa uzyskali ogromne wsparcie, które jest nieocenione.
Red.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja